ROK SZKOLNY 2013/2014
Pożegnanie absolwentów
        25.06.2014r.

- galeria zdjęć"Olimpiada Dobrej Formy"
         W ramach projektu "Szkoła przyjazna żywieniu i aktywności fizycznej" uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie "Olimpiada Dobrej formy".
I. Kampania reklamowa
         We wrześniu 2013 r. nasza szkoła przystąpiła do projektu "Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej". Odzwierciedleniem tego faktu było pojawienie się na korytarzach szkoły plakatów propagujących zdrowe odżywianie i aktywność ruchową. Informacje zawarte w tych materiałach zostały wykorzystane podczas organizacji olimpiady dobrej formy.
         Nasze działania w tym zakresie rozpoczęliśmy od wymyślenia hasła i logotypu.
"Jedz zdrowo, żyj sportowo" - nasze hasło jest kwintesencją kampanii, w której wzięliśmy udział. Promuje ono w sposób jednoznaczny zdrowy styl życia. Jest receptą na dzisiejszą chorobę cywilizacyjną jaką jest otyłość, dotykającą w coraz to większym stopniu dzieci. Opracowany przez naszych uczniów logotyp, ściśle koresponduje z naszym hasłem i kampanią.
Jabłko - jako symbol zdrowia, zachęca do właściwego, zdrowego odżywiania, zaś postać - widniejąca na tle jabłka, zachęca do ruchu, aktywnego wypoczynku.
        Kolejne działania, które miały skutecznie rozpropagować tą imprezę polegały na opracowaniu plakatu, ulotek oraz nakręceniu spotu reklamowego. Wszystkie formy zachęcają do aktywnego i zdrowego trybu życia. Równolegle powyższe zagadnienia były poruszane i omawiane z dziećmi na lekcjach wychowania fizycznego oraz zajęciach pozalekcyjnych. Również strażnicy dobrej formy, pełnili rolę nośników informacji wśród koleżanek i kolegów. Przekazywali informacje o nadchodzących konkursach i wydarzeniach sportowych, zachęcając równocześnie swoich rówieśników do udziału w przygotowywanych imprezach. W olimpiadzie wzięło udział łącznie 50 uczniów oraz 20 rodziców. Swoim zasięgiem kampania objęła 3 wsie (Pierzchów, Nieznanowice, Niewiarów), skąd pochodzą uczniowie. Poprzez przeprowadzoną kampanię dało zauważyć się większe zainteresowanie zdrową żywnością oraz wzmożoną aktywnością fizyczną (która i tak wśród tych dzieci jest duża).

II. Test wiedzy dotyczący piramidy żywieniowej i zasad zdrowego żywienia
        Test wiedzy dotyczący piramidy żywieniowej i zasad zdrowego żywienia został przeprowadzony marcu 2014 r wśród uczniów klas V i VI, stanowiących grupę 37 osób. W teście wzięło udział 100% uczniów. By odżywiać się zdrowo trzeba mieć na ten temat wiedzę. Toteż uznałam, że z grupy zadań do wyboru należy wybrać między innymi test wiedzy dotyczący piramidy żywieniowej i zasad zdrowego żywienia poprzedzony oczywiście wcześniej przekazaniem uczniom niezbędnej wiedzy na ten temat. Wymiernym efektem przeprowadzonych pogadanek i prelekcji były zadawalające wyniki testu.
- 20% uczniów udzieliło 100 % poprawnych odpowiedzi,
- 27,7% - 1 błąd,
- 27,7% - 2 błędy,
- 11% - 3 błędy,
- 5,5% - 4 błędy,
- 8% - 5 błędów.


III. Zawody sportowe
         20 marca 2014 r. odbyły się rozgrywki sportowe z udziałem klas IV - VI w piłkę siatkową oraz unihokeja. W imprezie wzięli udział wszyscy uczniowie powyższych klas (60 osób) występując w roli zawodników, sędziów i kibiców. Wybierając to zadanie kierowaliśmy się naszym hasłem, które zachęca do aktywności fizycznej oraz świadomością, że samo zdrowe odżywianie nie wystarczy by być zdrowym i sprawnym fizycznie. Cała impreza z założenia była formą zabawy i miłego spędzenia wolnego czasu. Tym samym chcieliśmy zachęcić do aktywnego wypoczynku wszystkie dzieci, również te mniej sprawne. w tej imprezie wszyscy byli zwycięzcami! Obecnie na szkolnym boisku (w godzinach popołudniowych) zauważa się większą aktywność sportową uczniów naszej szkoły (jazda na rolkach, gry zespołowe).

- galeria zdjęćWarsztaty kulinarne z KGW
        

- galeria zdjęćZatorland - wycieczka kl.II
        Od rana piękna słoneczna pogoda, bezchmurne niebo i przyjemna temperatura - wymarzony dzień na wycieczkę. 10 czerwca nasza klasa wybrała się do Parku Atrakcji Zatorland w Zatorze. Podróż przebiegła bardzo sprawnie i na czas dotarliśmy na miejsce. Po nabyciu biletów, które upoważniały nas do skorzystania z wielu atrakcji wyruszyliśmy na spotkanie z przygodą. Na początek oglądaliśmy seans filmowy 5D o życiu dinozaurów. Film dzięki nowoczesnej technologii zaangażował wszystkie nasze zmysły. PóŸniej zwiedzaliśmy "Dom do góry nogami", w którym nie istnieją prawa grawitacji i wszystko jest "postawione na głowie". Następnie poszliśmy do Parku Owadów, gdzie znajdowały się gigantyczne figury owadów, m.in. modliszka, larwa motyla i wiele innych. Gdy weszliśmy do Parku Ruchomych Dinozaurów byliśmy oczarowani. Ścieżka w starym lesie była bogata nie tylko w "ożywione" prahistoryczne gady, ale również piękne kilkusetletnie okazy drzew. Największą atrakcją wśród zwierząt cieszył się największy na świecie ruchomy T-Rex oraz Tyranozaur, który zdążył z zaskoczenia uraczyć nas prysznicem. Po spotkaniu z dinozaurami oglądaliśmy eksponaty zgromadzone w muzeum, w samym sercu parku. Były to szkielety dinozaurów, fragmenty czaszki, kości, olbrzymie jaja i skamieniałości. Następnym punktem naszej wyprawy był magiczny plac zabawa - lunapark. Mogliśmy jeŸdzić mini gokardami, na karuzeli, pozjeżdżać na dmuchanych zjeżdżalniach, odwiedzić gabinet krzywych luster czy odbyć przejażdżkę na symulatorze dyliżansu. Kolejnym punktem zwiedzania był Park Bajek, gdzie zawiozła nas kolejka. Tam na zaczarowanych dróżkach spotkaliśmy m.in. Kopciuszka i śpiącą Królewnę. Jednakże wszystko co dobre kiedyś się kończy - nasze zwiedzanie i zabawy dobiegły końca. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wsiedliśmy do busa i ruszyliśmy w drogę powrotną. To była udana wycieczka, dostarczyła nam wielu doświadczeń i niezapomnianych przeżyć.
                                                                                    Uczniowie klasy II


- galeria zdjęćZielona szoła kl.IV-VI
        09.06-13.06.14r.

- galeria zdjęćDzień Dziecka na sportowo - kl.IV-VI
Przebieg imprezy:
I. Konkurencja na wesoło:
        1.Konkurencja - rozbierz, włóż
        2.Konkurencja - wyścig deskorolek
        3.Konkurencja - slalom z butelką
II. Zdrowa przekąska - przygtowana przez Radę Rodziców
III. Gry zespołowe:
        - siatkówka
        - piłka ręczna
        - koszykówka
IV. Quiz o tematyce sporotwej:
V. Podsumowanie i nagrodzenie zwycięzców

Całość przygotowała i przeprowadziła p. Jadwiga Rybak-Ziembicka.

- galeria zdjęćPiknik Historyczny w Pierzchowie
        31 maja 2014r. na boisku przy naszej szkole odbył się Piknik Historyczny. W wydarzeniu tym udział wzięli: mieszkańcy Pierzchowa i okolic, kombatanci, strażacy, koła gospodyń wiejskich, młodzież szkolna, przedstawiciele władz samorządowych oraz zaproszeni goście. Nie zabrakło także Krakowskiego Szwadron Ułanów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego pod dowództwem mjra. Włodzimierza Wowy Brodeckiego. W części artystycznej uroczystości wystąpili: uczniowie z naszej szkoły prezentując montaż słowno-muzyczny o gen. J.H. Dąbrowskim i naszej Ojczyźnie oraz grupa śpiewacza Dąbrowszczanki, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów oraz chór Tutte le Corde z Gdowa. Podczas pikniku odbyła się także prezentacja i promocja tomiku wierszy pt. "Słowa o życiu", pani Stanisławy Michałek, która wielokrotnie gościła w naszej szkole na różnych uroczystościach, recytując swoje wiersze.

- galeria zdjęć"Co wie młodzież o Janie Pawle II?" - konkurs
        

- galeria zdjęć"Witaj Maj Trzeci Maj" - apel
        30.04.14r.

- galeria zdjęć"Śpiąca Królewna" - Moskiewska Rewia Na Lodzie
        Dnia 29 kwietnia uczniowie z klas I, II oraz kilkoro uczniów z klas III, IV i V wzięli udział w przedstawieniu Moskiewskiej Rewii Na Lodzie.

- galeria zdjęćWielkanoc - apel
        
- galeria zdjęćFestiwal Nauki
        Dnia 2 kwietnia uczniowie klasy szóstej wzięli udział w "Festiwalu Nauki" organizowanym w Gimnazjum w Gdowie.

- galeria zdjęćBiały Marsz
        Po raz dziesiąty, w pierwszym tygodniu kwietnia został zorganizowany Biały Marsz z Gdowa do Niegowici. Tą samą trasą, którą latem 1948r. przemierzył Karol Wojtyła, wędrowało ponad tysiąc pielgrzymów. Jak co roku również uczniowie naszej szkoły wzięli w nim udział.
        Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą odprawioną w Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej. Bezpośrednio po Eucharystii rozpoczął się Biały Marsz czyli pielgrzymka, której trasa prowadzi tą samą drogą, którą pokonał młody wikary Karol Wojtyła podążając na swoją pierwsza parafię. Po dotarciu do kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP, uczestnicy Białego Marszu odmówili krótką modlitwę oraz złożyli kwiaty i zapalili znicze przy replice grobu Papieża - Polaka.
"Na ratunek Ziemi" - gala wręczenia nagród
        26 marca w Cinema Park Bonarka w Krakowie odbyła się uroczysta Gala wręczenia nagród i dyplomów Laureatom Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego "Na Ratunek Ziemi". Nasza uczennica kl. V Kamila Mikuła zajęła II miejsce w II formie konkursu - "Prace plastyczne płaskie". Serdecznie gratulujemy :).

- galeria zdjęćPowitanie Wiosny
        20 marca 2014r. uczniowie naszej szkoły powitali wiosnę pod hasłem: "Wiosny szukamy, na wiosnę czekamy, aby do nas przyszła głośno zawołamy...".
        Samorząd Uczniowski przygotował dla uczniów kl. IV –VI na cześć przyjścia wiosny "zwariowane zawody": zbieranie kwiatów na łące, rzuty do "wody", wyścigi bocianów, wyścigi żabek oraz wyścigi pająków. W konkurencjach tych I miejsce zajęła kl. VI, II miejsce klasa V, a III klasa IV. Następnie wybrano MISS i MISTERA szkoły. Koronę Miss Anno Domini 2014 zdobyła Emilia Sala z kl. V. Misterem został Szymon Sala z kl. VI. Z kolei Julka z Szymonem zaprosili nas na program pt. "Mam talent". W finale znaleźli się Szymek Sala z pokazem sztuk walk oraz Julka Zając, która piosenką z "Titanica" wywalczyła I miejsce. Powitanie wiosny zakończyliśmy na sportowo, rozgrywkami w siatkówkę i unihokeja, prowadzonych przez panią Jadwigę Rybak-Ziembicką. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili, a wiosna przyjdzie do nas w pełnej krasie.

- galeria zdjęć"Wiosenne igrzyska" kl. I-III
        20 marca 2014r. tradycyjnie, jak co roku żegnaliśmy zimę i witaliśmy wiosnę. Uczniowie z klas I-III mieli "Wiosenne igrzyska", zorganizowane przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego "Junior". Najpierw dzieci wspólnie, całą klasą rozwiązywały krzyżówkę, układały puzzle oraz wiosenne hasło. Wiele emocji wzbudziły zawody sprawnościowe, podczas których uczniowie rywalizowali między drużynami i wykonywali sportowe zadania, np. slalom z piłką między pachołkami, budowały wieżę z klocków, przenosiły wodę w plastikowym kubku. Wszyscy uczestnicy radośnie spędzili czas w pierwszym dniu astronomicznej wiosny.
                                                        tekst i zdjęcia: p.Dorota Martuś

- galeria zdjęćDzień Kobiet - apel
        Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Ustanowione zostało w 1910 roku. W Polsce Dzień Kobiet był świętowany na szeroką skalę do 1993 roku. Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.
        Także i w tym roku (10 marca) w naszej szkole SU pod przewodnictwem chłopców przygotował apel z okazji tego święta. Uczniowie kl. VI przedstawili scenki kabaretowe "Kobieta w oczach mężczyzny" oraz pokaz mody. Na koniec złożyliśmy Paniom i wszystkim dziewczynkom, tym małym i dużym życzenia, a jako, że dziś obchodziliśmy również Dzień Mężczyzn nie obeszło się bez życzeń dla naszych Panów.

- galeria zdjęćTydzień w przedszkolu - oddział Pierzchów
        28.02.2014r - przedszkolaki przez cały tydzień poznawały prace w różnych zawodach. Na ostatni dzień tygodnia przypadła praca strażaka dlatego odwiedziliśmy strażnicę. Dzieci zobaczyły ubiór strażacki w jakim strażacy wyruszyli do akcji gaśniczej. Widziały wyposażony wóz strażacki, w którym miały okazję jechać.

- galeria zdjęćPrzedszkolaki - zabawy na śniegu
        31.01.2014r przedszkolaki ze szkoły podstawowej w Pierzchowie miały okazję skorzystać z ostatniego śniegu. Bawiły się nim, były wyścigi saneczkowe. Dzieci jeździły na sankach w różnych pozycjach nie tylko na siedząco, ale również na brzuchu i na plecach, co ma bardzo duże znaczenie w profilaktyce wad postawy. Było to ich "szczęście" bo niestety w czasie ferii śnieżna aura nie dopisała .

- galeria zdjęćKonkurs kolęd kl.IV-VI
        29 stycznia 2014r. w naszej szkole miał miejsce Konkurs Kolęd i Pastorałek przygotowany przez Samorząd Uczniowski. W konkursie uczestniczyli chętni uczniowie od kl. III do VI. Kolędy i pastorałki śpiewali solo, w duecie lub w grupach. Jury miało bardzo trudne zadanie do wykonania gdyż poziom uczestników był bardzo wyrównany. I tak I miejsce "wyśpiewał" uczeń klasy V Kamil Turakiewicz pastorałką "Był pastuszek bosy". II miejsce ex aequo zdobyli: duet Emilia i Karolina Sala; Eliza Skowronek; Julia Zając; duet Adrian Kowalski i Kamil Turakiewicz oraz Szymon Sala z grupą kl. VI. III miejsce Brunon Żyła. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom gratulujemy występu oraz niezwykłego zaangażowania.

- galeria zdjęćPrzedszkolaki na basenie
        27.01.2014r przedszkolaki były na basenie w Proszówkach. Mimo małych umiejętności pływania nieźle sobie radziły pod kierunkiem instruktora. Dla niektórych było to pierwsze wejście do wody. Radości nie było końca i z przyjemnością dzieci wezmą udział w tego rodzaju wyjazdach.
Zabawa choinkowa
        23.01.2014r.

- galeria zdjęćArchidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych w Niegowici
        18.01.2014r. w Niegowici odbyło się Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych. W spotkaniu tym brali udział również nasi uczniowie.

- galeria zdjęćSpotkanie z pielęgniarką szkolną
        W dniu 7. stycznia 2014 r. uczniowie klasy III spotkali się z pielęgniarką. Przeprowadzili wywiad dotyczący pracy pielęgniarki szkolnej. Ponadto Pani pielęgniarka przypomniała uczniom zasady dbania o higienę i prawidłowego odżywiania się. Zwróciła także uwagę jak ważna dla zdrowia jest aktywność fizyczna i ruch na powietrzu. Później pielęgniarka szkolna wykonała badania niezbędne do bilansu dziecka. Pani pielęgniarce dziękujemy za rozmowę i życzymy dużo siły do dalszej pracy.
                                                        tekst i zdjęcia: p.Dorota Martuś
- galeria zdjęćKolęda Misyjna 2013
        Tegoroczna kolęda misyjna odbyła się 27 grudnia i objęła całą parafię Niegowić. Uczniowie ze szkoły podstawowej w Pierzchowie wsparci kolegami i koleżankami z Gimnazjum w Niegowici, jak co roku, kolędowali w następujących wioskach: Niewiarów, Pierzchów i Nieznanowice. Od godziny 9.00. sześć potężnych grup w liczbie 53 dzieci, w kolorowych strojach, reprezentujących kraje misyjne głosiło Dobrą Nowinę, dzieliło się z ludźmi wiarą i radością z Bożego Narodzenia oraz zapraszało ich do wspólnej troski o misje. Serca naszych parafian okazały się bardzo czułe na potrzeby dzieci z Demokratycznej Republiki Konga i Republiki Konga co zaowocowało zebraną kwotą pieniężną w wysokości 4481 zł. Dzieci zakończyły trud kolędowania w godzinach popołudniowych i bezpiecznie wróciły do swoich domów.
        Wszystkim, którzy zaangażowali się w dzieło kolędowania misyjnego tzn. dzieciom, młodzieży, opiece, rodzicom bardzo serdecznie dziękuję i wyrażam nadzieję na dalszą współpracę, a zarazem wsparcie tego, jakże pięknego dzieła w przyszłym roku.
                           Szczęść Boże!
                          katechetka Jolanta Zając

- galeria zdjęćJasełka
        19.12.13r.
- galeria zdjęćPtasia stołówka
        18. grudnia 2013 r. klasa III urządziła w pobliżu szkoły ptasią stołówkę. Dokarmianie ułatwia ptakom przetrwanie ciężkich warunków zimowych – niskiej temperatury i opadów. Dlatego dla ptaków, zwłaszcza tych małych, szczególnie ważne jest regularne i wystarczająco obfite odżywianie. Zimą dni są krótkie i ptaki mają mniej czasu na zdobycie pokarmu potrzebnego do przetrwania długiej i zimnej nocy. Obecna zima jest łaskawa dla skrzydlatych śpiewaków, ale jeszcze się nie skończyła… i wraz z nastaniem mrozu i śniegu ptasie bractwo zacznie częściej odwiedzać miejsce, w którym jest pokarm.
                                                        tekst i zdjęcia: p.Dorota Martuś
- galeria zdjęć"Szlachetna Paczka" - informacja zwrotna z fundacji dla klasy VI

Drogi Darczyńco,
Cieszymy się, że razem z nami zmieniasz świat na lepsze!
Miłość wyraża się w trafionym prezencie, który nie jest banalnym podarkiem, ale strzałem prosto w serce. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś trafi w nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne. Cieszymy się, że uczestniczyłeś w radości obdarowanej rodziny podczas dostarczenia paczki.

Wolontariusz, który opiekował się rodziną, chciał przekazać kilka słów od siebie.

Relacja z dostarczenia i rozpakowywania paczki przez rodzinę:
Prezenty dostarczone zostały do rodziny w kilku transzach - najpierw zawieźliśmy mniejsze pakunki (kilkanaście pięknie opakowanych pudełeczek), następnie przywieźliśmy pralkę oraz łóżko piętrowe. Wszyscy dorośli pomagali we wnoszeniu paczek, dzieciaki klaskały z radości widząc coraz to nowe podarunki. Nawet panowie mieszkający w domu byli wyraźnie zaskoczeni ilością prezentów! Dzieci najbardziej cieszyły się z zabawek i ubrań a rodzice zdecydowanie z pralki, na kupno której nie mogli sobie wcześniej pozwolić. W zajmowanym przez rodzinę jednym skromnym pokoju, właśnie dzięki państwa pomocy, zapanowała świąteczna atmosfera.

Co chce Państwu przekazać wolontariusz:
Szanowni Państwo, w imieniu całego zespołu Paczki w Bochni, chciałabym serdecznie podziękować za udział w tej edycji projektu. Mam nadzieję, że i dla Państwa był to wyjątkowy czas! Z całego serca życzę Państwu Wesołych Świąt, wiele spokoju na co dzień i spełnienia marzeń!
         Magdalena Bukała Lider Szlachetnej Paczki Bochnia

Co chce Państwu powiedzieć od siebie rodzina:
Pani Barbara zażartowała, że dzieci są tak zajęte otwieraniem paczek, że wreszcie w domu zapanowała cisza :). Była bardzo wzruszona, że ktoś pomyślał o nich w te święta."Kraina lodu 3D"
         9 grudnia uczniowie klasy 5 i 6 oraz kilkoro uczniów kl.4 udali się, pod opieką p.M.Kostuch, p.L.Samek i p.A.Wilkosz, na seans filmowy do Cinema City. Obejrzeliśmy zapierającą dech w piersiach komedię przygodową inspirowaną baśnią "Królowa śniegu" Hansa Christiana Andersena, zrealizowaną przez Walt Disney Animation Studios.
         Śledziliśmy losy Anny, która wyruszyła na wielką wyprawę, by odnaleźć swoją siostrę Elsę, której magiczna moc uwięziła królestwo Arendelle w okowach wiecznej zimy. W poszukiwaniach towarzyszył jej Kristoff, przed którym górskie szlaki nie kryją żadnych tajemnic i jego lojalny renifer Sven. Podczas misji ocalenia królestwa przyjaciele zmierzyli się z surową pogodą, napotkali niebotyczne góry, tajemnicze trolle i zabawnego bałwana o imieniu Olaf.


"Szlachetna Paczka" - finał

         Klasa szósta wraz ze swoim wychowawcą (p.A.Wilkosz) wybrała rodzinę, której przygotowała świateczną paczkę w ramach akcji "Szlachetna Paczka" stowarzyszenia "Wiosna". Rodzina, której pomagali uczniowie jest rodziną z czwórką dzieci. Wspólnymi siłami uzbieraliśmy dużo żywności (w tym słodyczy), ubrań i zabawek, które na pewno wywołają uśmiech na dziecięcych twarzach. Udało się też przekazać upragnione łóżko piętrowe.
         Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy włączyli sie do akcji oraz Sponsorowi za zorganizowanie nowej pralki dla rodziny.
- galeria zdjęćMikołaj odwiedził przedszkolaki z Pierzchowa
        06 grudnia 2013r. nasz oddział przedszkolny w Pierzchowie odwiedził św. Mikołaj. Przedszkolaki powitały gościa śpiewem, graniem i recytacją wierszy. Dzieci otrzymały długo oczekiwane prezenty. Były bardzo szczęśliwe, radosne i zadowolone. Następne odwiedziny już ... za rok
- galeria zdjęćMikołajki na Zaczarowanym Wzgórzu w Czasławiu - kl. I i II
         05 grudnia Zaczarowane Wzgórze okazało się istotnie malowniczym miejscem. Już powitanie nas przez przyjacielskiego kota i odprowadzenie do pomieszczenia z ciepłym kominkiem było wyjątkowe. Każdy miał okazję wyczarować piękny świąteczny stroik, lukrować i ozdabiać piernikową gwiazdkę, a także skosztować pysznego barszczu z pasztecikiem. Ciekawe i orginalne zabawy, konkursy prowadzone przez profesjonalną opiekę dostarczały nam wiele radości i śmiechu.
         Każdy kto był na Zaczarowanym Wzgórzu mógł usiąść na koniu i poczuć się jak prawdziwy jeździec, odbywając krótką przejażdżkę pod czujnym okiem instruktora. Tutaj zwierzęta zamieszkujące przydomowe mini-zoo, tzw. "Kozią Wólkę" radośnie pogdakują, beczą na widok niesionego im jedzenia.
         Przyjazd osobliwego i bardzo oczekiwanego gościa - Świętego Mikołaja w nietypowym zaprzęgu, który obdarował wszystkich prezentami był kulminacją pobytu w tym gospodarstwie. Wycieczkę z pewnością można zaliczyć do tych niezwykle udanych.
                                                        tekst: p.Maria Bęben
- galeria zdjęćZabawa Andrzejkowa
         27 listopada 2013r.
- galeria zdjęćGminne obchody 95. rocznicy Odzyskania Niepodległości
         11 listopada 2013r. nasz Poczet Sztandarowy reprezentował szkołę podczas uroczystych obchodów 95. rocznicy Odzyskania Niepodległości w Niegowici. Po uroczystej Mszy Świętej uczestnicy obchodów przemaszerowali do Kwatery Żołnierskiej na cmentarzu parafialnym, gdzie m.in. nasi uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Obchody Święta Niepodległości zakończyła modlitwa przed pomnikiem wikarego Karola Wojtyły.
- galeria zdjęć11 listopada - apel
         11 listopada 1918 roku to znacząca data w historii Polski – dzień odzyskania niepodległości. Mija kolejna, 95. rocznica odzyskania przez Polskę, po 123 latach niewoli, niepodległego bytu. Na przestrzeni kilku pokoleń Polska nie istniała, ponieważ sąsiedzi poprzysięgli uroczyście, że nazwę "Polska" wymażą z historycznych dokumentów. Przez te lata niewoli zaborcy próbowali narzucić Polakom swoją kulturę, język, obyczaje i religię. Ale dzięki patriotycznemu sercu naszych pradziadów najcenniejsze wartości zostały uratowane. Tak jak każdego roku także i w tym, uczniowie kl. IV-VI przygotowali apel poświęcony walce Polaków o odzyskanie niepodległości.
- galeria zdjęćWszystkich Świętych - apel
         31 październik 2013r.
- galeria zdjęćWyjazd na cmentarz w Niegowici
         W dniu 31. października 2013r. opiekun Samorządu Uczniowskiego "Junior", p. Dorota Martuś zorganizowała wyjazd uczniów z klasy I, II i III na cmentarz w Niegowici. Uczniowie złożyli hołd 41. nieznanym żołnierzom austriackim i rosyjskim spoczywającym na cmentarzu wojennym z okresu I wojny światowej oraz zmarłym pochowanym na cmentarzu parafialnym.
                                                        tekst: p.Dorota Martuś
- galeria zdjęćŚlubowanie klasy I
         "Ślubuję być dobrym uczniem, dbać o honor mojej szkoły i klasy, by wyrosnąć na wzorowego Polaka". Tymi słowami uczniowie klasy 1 złożyli uroczyste ślubowanie w dniu 29 października 2013r. w obecności Grona Pedagogicznego, rodziców, oraz całej braci uczniowskiej. Wcześniej w programie artystycznym przedstawili swoje umiejętności: recytatorskie, muzyczne i taneczne oraz odpowiedzieli na pytania dotyczące znajomości szkoły. Po ślubowaniu dzieci zostały pasowane przez Pana Dyrektora na uczniów Szkoły Podstawowej im. gen. J.H. Dąbrowskiego w Pierzchowie. Z okazji tej uroczystości otrzymali życzenia oraz symboliczne upominki od Samorządów Uczniowskich, Rady Rodziców, rodziców i wychowawczyni. Klasa 2 do życzeń i upominku dołączyła część artystyczną. Po uroczystości uczniowie kl. I-III w radosnej atmosferze spędzili czas na wspólnej zabawie prowadzonej przez wodzireja. Całej uroczystości towarzyszył podniosły nastrój, kolorowa scenografia i wielkie przeżycia dzieci, czego dowodem są słowa uczennicy kl. 1 - "To był najwspanialszy dzień w moim życiu".
- galeria zdjęćWycieczka do Krakowa kl.II
        Ach! Co to był za dzień. 23 października, słoneczny i bardzo interesujący. Klasa II wraz z wychowawczynią p.Marią Bęben i panią Małgorzatą Kostuch uczestniczyła w wycieczce do Krakowa. O godz. 11:00 w Teatrze Ludowym dzieci zapoznały się ze spektaklem pt. "Kot w butach". Była to niezwykła opowieść o kocie, który ludzkim głosem gadał, tańczył, śpiewał, rozum miał nie od parady i wyprowadził Janka - młynarczyka z jego biedy i kłopotów.
        Następnie uczniowie pojechali do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zwiedzali eksponaty, które mogli z bliska zobaczyć i poznać ich historię. Były to m.in. samoloty, helikoptery, silniki, elementy ubioru pilota. Dużą frajdą było to, że każdy miał możliwość zasiąść za sterami samolotu rządowego Jak-40.
        Do szkoły dzieci wróciły pełne wrażeń i bogatsze w nowe doświadczenia.
- galeria zdjęćWycieczka do Krakowa
        22. października miała miejsce wycieczka do Krakowa. Pojechali na nią głównie uczniowie z klasy III i IV oraz niektórzy z klasy V i VI. Nad bezpieczeństwem uczniów podczas wycieczki czuwali nauczyciele: p.Dorota Martuś, p.Jadwiga Rybak-Ziembicka i p.Agnieszka Wilkosz. Program wycieczki obejmował wizytę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 oraz w Ogrodzie Botanicznym. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia JRG 2, która znajduje się przy ul. Rzemieślniczej 10. Można było tutaj zobaczyć zaplecze jednostki - pomieszczenia socjalne, dyżurkę, siłownię, wspinalnię. Uczniowie oglądnęli także samochody ratowniczo-gaśnicze, samochód drabinę, samochód gaśniczy proszkowy oraz specjalistyczne wyposażenie ratownicze. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 specjalizuje się w usuwaniu skutków katastrof budowlanych i w transporcie drogowym. Następnie dzieci miały możliwość przejścia przez "Bezpieczny dom". Projekt edukacyjny "Bezpieczny dom" jest skierowany w szczególności do dzieci i młodzieży szkolnej i ma służyć efektywnemu edukowaniu w zakresie bezpiecznego zachowania się w sytuacjach mających znamiona pożaru. Program szkoleniowy składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna miała na celu wyjaśnienie dzieciom sytuacji w jakich pojawia się ogień i uświadomienie prawidłowych, pożądanych zachowań w takich okolicznościach. Następnie po części teoretycznej uczestnicy mieli sposobność (w praktyce i bezpiecznych warunkach) zapoznania się ze znamionami pożaru, wchodząc do "domu" (zaadaptowanego pomieszczenia). Uczniowie zobaczyli jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru (znajduje się tam specjalna zadymiarka) oraz jak wyglądają pomieszczenia po pożarze. Dodatkowo zapoznali się z działaniem czujek dymu i czadu. Potem mogli wykorzystać w praktyce nabytą wcześniej wiedzę i np. skorzystać z telefonu, wezwać straż pożarną czy ewakuować się w bezpieczny sposób.
        Po pełnej wrażeń wizycie w JRG 2 cała grupa udała się do Ogrodu Botanicznego UJ, który jest najstarszym istniejącym ogrodem botanicznym w Polsce. Posiada około 6 tysięcy gatunków i odmian roślin. Pogoda była wyjątkowa, dlatego jesienny spacer po ogrodzie był niezwykle przyjemny.
                                                        tekst: p.Dorota Martuś
- galeria zdjęćMiędzyszkolny Turniej Wiedzy o Błogosławionym Ojcu Świętym Janie Pawle II
         Dnia 22 października 2013 roku w Szkole Podstawowej im. ks. Karola Wojtyły w Niegowici odbył się IV Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Błogosławionym Ojcu Świętym Janie Pawle II. Wzięło w nim udział 10 drużyn ze szkół znajdujących się na terenie gminy. Byli to uczniowie klas czwartych, do których skierowano ten konkurs. Uczniowie zdobywali punkty indywidualnie oraz dla swojej trzyosobowej drużyny. Nasza drużyna w składzie: Elżbieta Seweryn, Patrycja Horabik i Ewelina Świętek zajęły drużynowo II miejsce, a Elżbieta Seweryn zwyciężyła w indywidualnych rozgrywkach pokonując 29 innych uczestników. Opiekunem zwycięskiej drużyny była p.Małgorzata Kostuch.Internetowa gra edukacyjna "Pierwsza pomoc: BLS/AED"

         Każdego roku w Unii Europejskiej ok. 500 000 umiera na skutek nagłego zatrzymania krążenia. Współczynnik przeżywalności można byłoby zwiększyć 2–3 krotnie dzięki zastosowaniu tzw. resuscytacji krążeniowo-oddechowej (nazywanej popularnie masażem serca i sztucznym oddychaniem). Niestety obecnie pierwszej pomocy udziela się w przypadku 1 na 5 nagłych zatrzymań krążenia. Dlaczego? Podstawowym problemem jest brak wiedzy w społeczeństwie na temat prawidłowego udzielania pierwszej pomocy.
         O tym, że jest to wiedza przydatna, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy wyobrazić sobie, że w twojej obecności ktoś z najbliższej rodziny doznaje zatrzymania akcji serca. Aby zdobyć niezbędne umiejętności, najlepiej wziąć udział w specjalnym kursie pierwszej pomocy. Nie każdy jednak ma na to czas i możliwości, ponadto wiedza zdobyta w wyniku kursu po jakimś czasie jest zapominana.
        Stąd dobrym rozwiązaniem jest nauczenie się zasad pierwszej pomocy dzięki edukacyjnej grze internetowej. Przykładem może być gra "Pierwsza pomoc" oparta na rekomendacjach Europejskiej Rady Resuscytacji w zakresie prawidłowego udzielania pierwszej pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Gracz dzięki serii prostych ćwiczeń może prześledzić krok po kroku, w jaki sposób prawidłowo ocenić stan poszkodowanego i udzielić mu pierwszej pomocy, wykonując uciśnięcia klatki piersiowej, oddechy ratownicze oraz używając automatycznego defibrylatora (AED).
                                                 źródło: HR LAB Health and Safety

        Gra znajduje się ->TUTAJSzkoła dla Rodziców

         Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Wieliczce zaprasza do "Szkoły dla Rodziców". "Szkoła" skierowana jest do Rodziców i Wychowawców, którzy chcą lepiej zrozumieć dziecko, zapobiegać trudnościom, radzić sobie z problemami wychowawczymi, cieszyć się rodzicielstwem i własną kompetencją. Uczy budowania relacji w duchu podmiotowości i dialogu.
        Więcej informacji znajduje się ->TUTAJ


Wykłady dla Rodziców
         Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Wieliczce zaprasza Rodziców na zajęcia i wykłady o następującej tematyce: "KOMPUTER I TELEWIZJA - PRZYJACIELE CZY WROGOWIE NASZYCH DZIECI?", "PRZYCZYNY NIEPOWODZEŃ SZKOLNYCH", "SZKOŁA DLA RODZICÓW I WYCHOWAWCÓW", "POMÓŻ DZIECKU ZAPLANOWAĆ PRZYSZŁOŚĆ". Zapraszamy!
        Więcej informacji znajduje się ->TUTAJGóra nakrętek dla Krystiana
        Zbieramy nakrętki na niezbędną rehabilitację 13-letniego Krystiana. Chłopiec porusza się na wózku inwalidzkim. Nadzieją Krystiana na samodzielne chodzenie jest rehabilitacja metodą TheraSuit w Centrum Intensywnej Rehabilitacji "Wesoła Kraina" w Tomicach koło Wadowic. Koszt jednego turnusu wynosi 2400zł. Przyłącz się do nas!
                                        Samorząd Uczniowski i Samorząd Junior
                                                        tekst: p.Dorota Martuś


Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

         W dniu 16 października 2013 roku obchodzony jest Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca. Niech ten dzień będzie dobrą okazją do zapoznania się z filmem edukacyjnym pt. "Pierwsza pomoc - nagłe zatrzymanie krążenia", który powstał pod patronatem merytorycznym Polskiej Rady Resuscytacji, przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa oraz fundacji "Ratuj Życie".
        Film znajduje się ->TUTAJDzień Nauczyciela
        W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym, Dniu Edukacji chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia Wszystkim Nauczycielom, dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości, wielu sukcesów zawodowych oraz zadowolenia z uczniów. Niech Wam sprzyja los w tej niełatwej pracy.
                                   Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pierzchowie.

- galeria zdjęćWycieczka do Izby Leśnej
        We wtorek 8. października 2013r. klasa III pod opieką wychowawczyni p. Doroty Martuś i dyrektora, p. Adama Kasprzyka udała się na wycieczkę dydaktyczną do Izby Leśnej Nadleśnictwa Niepołomice. W Izbie zgromadzone są eksponaty fauny i flory z terenu Puszczy Niepołomickiej. Prezentuje ona życie lasu, zachodzące w nim procesy przyrodnicze, wybrane gatunki ptactwa i zwierzyny występującej w Puszczy Niepołomickiej i innych kompleksach leśnych. W Izbie Leśnej znajdują się także gabloty i tablice tematyczne oraz przedmioty wykorzystywane do pracy w lesie. Zajęcia dydaktyczne prowadził pracownik Nadleśnictwa, który na pożegnanie obdarował każdego ucznia pamiątkowym gadżetem. Później cała grupa wybrała się na spacer ścieżką edukacyjną w Puszczy Niepołomickiej.
                                                        tekts: p.Dorota Martuś
- galeria zdjęćIII Gminna Spartakiada Przedszkolaków w Gdowie
        W dniu 05.10.2013r. odbyła się III Gminna Spartakiada Przedszkolaków, w kórej nasze przedszkolaki wywalczyły trzecie miejsce. Dzieci do zawodów przygotowywała p.Marzena Kokoszka. Gratulujemy!
- galeria zdjęćUczniowie kl.IV-VI na wycieczce w Krakowie
        3 października uczniowie z kl. IV-VI, pod opieką p.M.Kostuch, p.J.Rybak-Ziembickiej i p.L.Samek, uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Zwiedziliśmy Katedrę na Wawelu oraz Groby Królewskie, które są pewnego rodzaju narodową nekropolią. Nie zapomnieliśmy również o Parze Prezydenckiej, Lechu i Marii Kaczyńskich. Zatrzymaliśmy się na chwilę przed Ich nagrobkiem. Weszliśmy również na wieżę Zygmuntowską, by podziwiać najsłynniejszy, choć nie najstarszy dzwon w Polsce, który został zawieszony w 1521r. Następnie udaliśmy się Drogą Królewską do Kościoła Mariackiego, by podziwiać dzieło Mistrza Wita Stwosza, ołtarz przedstawiający scenę Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Naszą wędrówkę zakończyliśmy przy Bramie Floriańskiej. Pomimo chłodu zadowoleni wróciliśmy do domu.

- galeria zdjęćDyskoteka klas IV-VI
        1 października 2013r. SU wraz ze swoim opiekunem (p.Lucyną Samek) zorganizował dyskotekę integrującą uczniów kl. IV-VI na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Chociaż nie wszyscy uczniowie skorzystali z oferty, Ci którzy przybyli bawili się świetnie. Sekcja obsługi sprzętu przygotowała super "kawałki" do tańca, nie obeszło się bez dedykacji oraz śmiesznych zabaw.
- galeria zdjęćWybory do SU "Junior"
        W dniu 27. września 2013 r. odbyły się w szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego "Junior". Poprzedzone one były kampanią wyborczą. Kandydowali uczniowie z klasy III: Karol Dudek, Weronika Pilch i Karolina Sala. Uczniowie przygotowali swoje plakaty wyborcze, które zawierały hasła wyborcze i propozycje planu pracy Samorządu. Najciekawsze pomysły to, np. szkolny "Mam talent", wiosenne podchody, turnieje i zawody sportowe, dyskoteki dla Juniorów. Dzieci z klas I-III w demokratycznym głosowaniu wybrały Karola Dudka na przewodniczącego Samorządu "Junior". Jego zastępcami zostały dziewczynki: Karolina Sala oraz Weronika Pilch. Uczniowie przyjęli gratulacje i życzenia od Dyrektora szkoły i opiekuna Samorządu Uczniowskiego "Junior", którym w tym roku szkolnym jest p. Dorota Martuś.
                                                        tekst: p.Dorota Martuś
- galeria zdjęćPożegnanie lata - impreza dla klas IV-VI
         26 września 2013r w naszej szkole odbyła się impreza rekreacyjno-sportowa dla uczniów kl. IV-VI - "Pożegnanie lata" z pieczeniem kiełbasek, malowaniem plakatów oraz rozgrywkami sportowymi w tenisa stołowego i siatkówkę.
- galeria zdjęćSpotkanie z Policjantem
        W dniu 23 września uczniowie kl. I-III spotkali się z Policjantem, który na zaproszenie dyrekcji odwiedził naszą szkołę. Celem spotkania było bezpieczeństwo na drodze. Dla kl. II i III było to przypomnienie zasad bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym, a dla pierwszoklasistów zapoznanie z tymi ważnymi zasadami. Uczniowie mogli zastosować wiadomości w praktyce i poćwiczyć bezpieczne przechodzenie przez jezdnię, zwłaszcza na skrzyżowaniu. Poruszony został także temat "Bądź widoczny na drodze", dzięki temu dzieci postarają się chodzić do szkoły w kamizelkach odblaskowych, aby były lepiej widoczne w pochmurne jesienne dni.
- galeria zdjęć"Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukacje społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej"

        Od września ruszamy z projektem "Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukacje społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej" realizowanego w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
        Szkolnym koordynatorem projektu jest p.Jadwiga Rybak-Ziembicka."Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania w klasach I-III szkół z terenu Gminy Gdów" - kolejne zajęcia

        Od 9 września 2013r. do końca grudnia 2013r. w naszej szkole odbywać się będą dodatkowe zajęcia realizowane w ramach projektu pt. "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania w klasach I-III szkół z terenu Gminy Gdów". Są to:
- zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami mowy,
- zajecia dla dzieci ze spec. trudnościami w czytaniu i pisaniu,
- zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów ze szczególnym uwzględnieniem nauk przyrodniczo-matematycznych.
        Szkolnym koordynatorem projektu jest p.Agnieszka Wilkosz.Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014
        2 września 2013r. odbyła się w naszej szkole uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2013/2014. Tegoroczny występ artystyczny przygotowali uczniowie klasy szóstej wraz ze swoim wychowawcą (p.A.Wilkosz).

- galeria zdjęć
ROK SZKOLNY 2012/2013
ROK SZKOLNY 2011/2012
ROK SZKOLNY 2010/2011
ROK SZKOLNY 2009/2010
ROK SZKOLNY 2008/2009
ROK SZKOLNY 2007/2008
ROK SZKOLNY 2006/2007