ROK SZKOLNY 2011/2012


Zkończenie roku szkolnego
        29 czerwca 2012r.

- galeria zdjęć


Pożegnanie kl. VI
        Dnia 27 czerwca 2012r. w naszej szkole odbyło się uroczyste pożegnanie Absolwentów kl. VI. Po ceremonii przekazania sztandaru uczniom klasy V Absolwenci złożyli uroczyste ślubowanie. Wszyscy uczniowie zostali wpisani do Złotej Księgi, a rodzice otrzymali Listy gratulacyjne za wzorowe wychowanie swoich dzieci, które rozsławiały niejednokrotnie imię naszej szkoły. Statuetkę Najlepszego Absolwenta otrzymała Sara Mętel. Statuetki Sportsmena i Sportsmenki roku szk. 2011/12 przypadły w udziale: Krzysztofowi Owsiance i Oliwii Mętel. Po cześci artystycznej w wykonaniu kl. VI i pożegnaniu przez klasę V uczniowie rozpoczęli dyskotekę .Spotkanie z misjonarzem z Madagaskaru
        

- galeria zdjęć


Wybory do Samorządu Uczniowskiego klas IV-VI
        W dniu 22 czerwca odbyły się wybory przewodniczacego Samorządu Uczniowskiego klas IV-VI na rok szkolny 2012/2013. Kandydatami byli uczniowie z klasy V: Natalia Chojecka, Natalia Danaj oraz Aleksandra Dobranowska. Tajne głosowanie, w którym brali udział uczniowie klas III-V, wyłoniło zwycięzcę - Natalię Danaj.
        Uczniowie wybrali również nowego opiekuna SU, w roku szkolnym 2012/2013 funkcję tę będzie pełniła p.Lucyna Samek.
Wycieczka kl.I
         21 czerwca 2012r.
- galeria zdjęćUroczystości po Kopcem
         17 czerwca 2012r.
- galeria zdjęćZielona Szkoła kl.II
        
- galeria zdjęćDzień Dziecka
        01 czerwca 2012r.
- galeria zdjęćDzień Rodziny
        24 maja 2012r.
- galeria zdjęćRajd papieski
        19 maja 2012r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział już kolejny raz w Rajdzie Szlakiem Papieskim. Tym razem trasa XIII Rajdu wiodła z Niegowici do Łapanowa. Hasłem przewodnim była myśl Jana Pawła II "Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi". Z dwunastym wezwaniem Litanii do bł. Jana Pawła II "Misjonarzu wszystkich narodów...", który nam przypadł w udziale ruszyliśmy z pięknym słoneczkiem i pod bezchmurnym niebem na szlak, zatrzymując się przy mijanych kilku kapliczkach powtarzając wezwania z Litanii. Trochę zmęczeni dotarliśmy do mety, ale było warto. Pięknym akcentem rozpoczynającym i kończącym tegoroczny Rajd była piosenka "Miłość Cię znajdzie' zaśpiewana i wytańczona przez uczestników rajdu pod przewodnictwem grupy z Niegowici.Konkurs - "Najdroższa sercu pieśń nasza i moja mała Ojczyzna"
        16 maja 2012r.w naszej szkole odbył się X Gminny Konkurs "Najdroższa sercu pieśń nasza i moja mała Ojczyzna"pod patronatem Wójta Gminy Gdów, którego organizatorem jest już od 10 lat Małopolski Oddział Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego przy udziale Komitetu Opieki nad Kopcem Generała oraz Szkoły Podstawowej im. gen. J.H. Dąbrowskiego w Pierzchowie. W konkursowe szranki stanęły dwuosobowe zespoły uczniowskie z klas VI ze wszystkich szkół naszej gminy. 12 drużyn rozwiązywało test ze znajomości biografii gen. J.H. Dąbrowskiego i J. Wybickiego oraz historii powstania "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie każda drużyna zaprezentowała przygotowaną przez siebie recytację wierszy lub prozy dotyczących tematyki konkursowej w oparciu o prezentację multimedialną. Naszą szkołę reprezentowała Weronika Skowronek oraz Kinga Czerwińska. Czołowe miejsca zdobyły drużyny z następujących szkół:
I miejsce Szkoła Podstawowa w Zręczycach
II miejsce ex aequo dwie drużyny ze Szkoły Podstawowej w Gdowie
III miejsce drużyna z naszej szkoły.
Gratulujemy zwycięzcom.
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Urząd Gminy w Gdowie. Nie obyło się również bez pysznego ciasta i smażonej kiełbasy przygotowanej przez rodziców. Niestety pogoda nie pozwoliła na zakończenie uroczystości przy Kopcu Generała.
- galeria zdjęćDzień Patrona
        Dnia 14 maja 2012r. w naszej szkole odbył się Dzień Patrona. Na uroczystość zaproszono p.Helenę Wojtas, byłą dyrektor SP w Pierzchowie oraz majora Włodzimierza "Wowę" Brodeckiego - prezesa Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego.
        W obchody tego dnia wprowadziła refleksja dyrektora szkoły na temat historii naszego kraju oraz patriotyzmu. Dużym przeżyciem była część artystyczna, przygotowana przez uczniów klasy V i VI pod opieką p.Lucyny Samek, zawierająca patriotyczne wiersze, prozę i piosenki o Patronie i Ojczyźnie. Wystąpienie byłej dyrektor, p.Heleny Wojtas, przybliżyło słuchaczom postać patrona - generała J.H.Dąbrowskiego. Uczniowie poznali wiele ciekawostek z życia tego sławnego Polaka. Major Włodzimierz "Wowa" Brodecki z wielkim uczuciem i zaangażowaniem wprowadził wszystkich w historię swojego pełnego przygód życia, wzmacniając wypowiedź projekcją zdjęć. Barwnie opowiadał o swoich konnych wędrówkach szlakiem bitew stoczonych przez oddział jego ojca oraz o wyprawie na Monte Cassino i do Normandii. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się prezentacja szabli z wygrawerowanym napisem "Bóg, Honor, Ojczyzna" oraz munduru żołnierskiego.
        Po uroczystościach w szkole uczniowie i nauczyciele wyruszyli pod kopiec i pomnik, gdzie odśpiewali hymn, złożyli kwiaty oraz zapalili znicze.
- galeria zdjęćGminny etap konkursu matematycznego "Rachmistrz"
         09 maja 2012r. odbyły się gminne eliminacje konkursu matematycznego "Rachmistrz". Tegorocznym gospodarzem konkursu była Szkoła Podstawowa im. gen. J.H.Dąbrowskiego w Pierzchowie, a gminnym koordynatorem Pani Agnieszka Wilkosz. Do rywalizacji przystąpiło 37 uczniów z 11 szkół podstawowych z terenu naszej gminy.
         Uczestnicy eliminacji rywalizowali w trzech grupach wiekowych (kl. IV, V i VI). Każdy uczeń musiał w ciągu 45 minut zmierzyć się z kilkoma zadaniami matematycznymi. Poziom uczniów był bardzo wyrównany, po dogrywkach poznaliśmy "Rachmistrzów" i "V-ce Rachmistrzów" poszczególnych klas. Oto wyniki:
Klasa IV:
- I miejsce i tytuł "Rachmistrza klas czwartych" - SZYMON KWAPISZEWSKI (SP Gdów)
- II miejsce i tytuł "V-ce Rachmistrza klas czwartych" (ex aequo) - ZUZANNA BARTOSIK (SP Marszowice) oraz KAMIL TABOR (SP Książnice)
Klasa V:
- I miejsce i tytuł "Rachmistrza klas piątych" - ADAM PYRZ (SP Gdów)
- II miejsce i tytuł "V-ce Rachmistrza klas piątych" - MAKSYMILIAN STAŃCZYK (SP Niegowić)
- III miejsce i tytuł "V-ce Rachmistrza klas piątych" - JACEK STASIAK (SP Gdów)
Klasa VI:
- I miejsce i tytuł "Rachmistrza klas szóstych" - ANNA BUGAJSKA (SP Gdów)
- II miejsce i tytuł "V-ce Rachmistrza klas szóstych" - KAMIL BIENIEK (SP Książnice)
- III miejsce i tytuł "V-ce Rachmistrza klas szóstych" - WERONIKA ZASTWANIAK (SP Gdów)

"Rachmistrzowie" i "V-ce Rachmistrzowie" będą reprezentowali naszą gminę podczas eliminacji powiatowych, które odbędą się 06 czerwca 2012r. w Szkole Podstawowej w Niepołomicach.
         Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody, które wręczyła Kierownik Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Gdowie - Pani Ewa Konieczna. Jak co roku fundatorem nagród był Urząd Gminy w Gdowie. Pani Kierownik pogratulowała wszystkim uczestnikom awansu do eliminacji gminnych konkursu, a zwycięzcom życzyła sukcesów w etapie powiatowym. Podziękowania zostały również skierowane do nauczycieli przygotowujących dzieci do konkursu, dyrektora SP w Pierzchowie - p. Adama Kasprzyka, gminnego koordynatora konkursu - p. Agnieszki Wilkosz, Rady Rodziców przy SP w Pierzchowie za przygotowanie słodkiego poczęstunku dla dzieci oraz strażaków z OSP w Pierzchowie i PSP w Wieliczce za przygotowanie pokazu wozów strażackich oraz przybliżenie tajników pracy strażaka uczestnikom konkursu.
- galeria zdjęć3 Maj - apel
        2 maj 2012r.
- galeria zdjęćWycieczka kl.III do Warszawy
         Dnia 19.IV.2012r. o godz. 6:30 nasza klasa pojechała na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Po 6 godz., gdy dotarliśmy na miejsce, przywitała nas pani przewodnik. Nasz pobyt zaczęliśmy od zwiedzania i lekcji muzealnej pt. "Z wizytą u króla" w Pałacu w Wilanowie, letniej rezydencji króla Jana III Sobieskiego. Następnie pojechaliśmy do Łazienek, gdzie m.in. widzieliśmy pomnik F.Chopina. Wcześniej zatrzymaliśmy się pod Belwederem i pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Potem zobaczyliśmy najciekawsze punkty Warszawy. Jechaliśmy przez centrum, a pani przewodnik mówiła nam co właśnie mijamy, o ciekawostkach architektonicznych i historycznych dotyczących tych miejsc. Duże wrażenie wywarł na nas nowo wybudowany Stadion Narodowy. Ciekawym punktem naszej wycieczki był pobyt w centrum Kopernika. Centrum jest bardzo rozbudowane, ciekawe i nowoczesne. Każdy znalazł coś dla siebie, czy to eksperyment ze światłem, wodą, ziemią czy związany z biologią lub fizyką. Nieco strudzeni zjedliśmy w restauracji obiadokolację i udaliśmy się na nocleg do schroniska młodzieżowego. Kolejny dzień rozpoczął się od śniadania, a następnie pojechaliśmy metrem do TVP. Zwiedzaliśmy tam studio nagrań, małe muzeum i reżyserkę. Popołudniową atrakcją był rynek Starego Miasta, Plac Zamkowy, Kolumna Zygmunta, Katedra oraz pyszne lody. Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego, który zwiedzaliśmy ze słuchawkami na uszach wraz z przewodnikiem. Największe wrażenie wywarła na nas sala tronowa, której układ luster wywoływał złudzenie optyczne tworzącej się kolejki posągów. Liczba dzieł sztuki sprawiała, że każdy z nas zachowa wspomnienie pobytu na Zamku przez długi czas. Następnie udaliśmy się na obiad. Późniejszym, a jednocześnie ostatnim punktem programu był Pałac Kultury, gdzie podziwialiśmy z 30 piętra panoramę Warszawy.
         Była to ciekawa i interesująca wycieczka. Pogłębiliśmy naszą wiedzą na temat stolicy, a także historii Polski. Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni i długo będziemy pamiętać wrażenia ze wspaniałej przygody.


                                                                                                    Uczniowie kl. III
- galeria zdjęćWystawa
        
- galeria zdjęćDzień Ziemi
         27 kwietnia 2012 r. w związku z niedawno obchodzonym Dniem Ziemi uczniowie wzięli udział w akcji sprzątania terenu wokól naszej szkoły oraz w najbliższym otoczeniu. Pogoda nam dopisała, humory też i jakoś zrobiło się milej wokół nas.
- galeria zdjęć72. rocznicy zbrodni katyńskiej
        11 kwietnia 2012r. w naszej szkole odbył się apel poświęcony 72. rocznicy zbrodni katyńskiej. Motywem przewodnim apelu był wiersz lwowianina M.Hemara pt. "Katyń". W ten sposób chcieliśmy oddać hołd zabitym strzałem w tył głowy tysiącom polskich jeńców z obozów na terenie Związku Radzieckiego. Uczniowie swoimi wierszami oddali również hołd pamięci 96 ofiarom poległym 2 lata temu w katastrofie polskiego samolotu TU-154M pod Smoleńskiem.
        "Żywym winniśmy szacunek, a martwym Pamięć i Prawdę".Wielkanoc - apel
        04.04.2012r.Biały Marsz
        03.04.2012r. uczniowie naszj szkoły wędrowali śladami Karola Wojtyły biorąc udział w "Białym Marszu" z Gdowa do Niegowici.Pierwszy dzień wiosny kl. IV-VI
        21.03.2012r. Samorząd Uczniowski klas IV-VI zorganizował uroczyste powitanie wiosny. Uczniowie przyszli ubrani w kolorowe stroje, klasa IV na czerwono, klasa V - na żółto, klasa VI - na zielono. W pierwszej kolejności został zorganizowany konkurs "Kocham Cię wiosno...", następnie wybieraliśmy Miss i Mistera klas starszych. Uczniowie zaprezentowali strój na bal, strój sportowy oraz do szkoły. Miss Wiosny została Wiktoria Chytroś (kl.V), a Misterem Wiosny - Szymon Sala (kl.IV). Po konkursie uczennice klasy IV przygotowały mini playback show, podczas którego wszyscy świetnie się bawili. Na zakończenie dnia poszliśmy utopić Marzannę wykonaną przez przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego - Krzysztofa Owsiankę. Dbając o środowisko naturalne, przed podpaleniem i utopieniem, nasza Marzanna została pozbawiona wszystkich nieekologicznych elementów.Powiatowy Konkurs Wiedzy o Marszałku J.Piłsudskim
        16.03.2012r.odbył się w Niepołomicach gminny etap VI Powiatowego Konkursu Wiedzy o Marszałku J.Piłsudskim. Sara Mętel (kl.VI) zdobyła II miejsce i zakwalifikowała się do etapu powiatowego.Gminne Konfrontacje Ortograficzne
        13.03.2012r.odbył się II etap Gminnych Konfrontacji Ortograficznych, który wyłonił mistrza ortografii w naszej szkole w klasach III-IV oraz V-VI. Mistrzem ortografii klas III-IV został Krystian Sielański, a klas V-VI: Sara Mętel. GRATULUJEMY!Walentynki
        10.02.2012r. Samorząd Uczniowski klas IV-VI zorganizował na terenie naszej szkoły pocztę walentynkową. Kartki jakie dostali uczniowie sprawiły im dużo radości.Zabawa choinkowa kl. "0"-VI kl.I-III
        01.02.2012r.Przegląd Kolęd i pastorałek kl.I-III
        31 stycznia 2012r. o godz. 8.00 odbył się przegląd kolęd i pastorałek dzieci z młodszych klas. Poszczególne klasy przygotowały po jednej kolędzie. Jednakże oprócz śpiewu klasowego zaprezentowały się również zespoły i soliści. Uczniowie śpiewali kolędy przy akompaniamencie instrumentów muzycznych prezentując swoje umiejętności gry na instrumentach. Za wspaniały występ dzieci otrzymały słodką niespodziankę.Nad całością czuwał ks. M.Ćwiertnia oraz p. J.Zając."Nowe szaty króla"
        30.01.2012r. uczniowie klas "0"-VI obejrzeli w szkole teatrzyk kukiełkowy pt. "Nowe szaty króla". Przedstawienie sfinansowała Rada Rodziców. Dziękujemy.Dzień Babci i Dziadka
        W dniu 19 stycznia 2012r. odbył się w naszej szkole Dzień Babci i Dziadka. Uroczystość ta przebiegała w dwóch etapach:
I o godz. 8.30 dla babć i dziadków dzieci z klas 0 - II oraz
II o godz. 11.00 dla babć i dziadków dzieci z klas III - VI.
Uczniowie każdej klasy przygotowali część artystyczną w formie przedstawień, wierszy i montaży słowno-muzycznych. Obydwie części zostały uświetnione "Jasełkami" przygotowanymi przez uczniów klasy II oraz chór dziewcząt z klas IV - VI. Po "uczcie ducha" babcie i dziadkowie zostali zaproszeni na "ucztę ciała" czyli kawę, herbatę i ciasto. Atmosfera uroczystości była bardzo miła i podniosła. Gościliśmy 165 babć i dziadków, a słowa wdzięczności płynące z ich strony utwierdziły nas w przekonaniu o słuszności organizacji tej uroczystości. Nad całością czuwał p. Dyrektor A.Kasprzyk oraz nauczyciele odpowiedzialni za organizację powyższego dnia p. D.Bobowska-Szostak, p. M.Bęben oraz p. J.Zając.Przegląd Kolęd kl. IV-VI
        W dniu 18.01.2012r., w ramach zajęć muzycznych i koła przyrodniczego odbyło się spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego połączone z przeglądem kolęd. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Pod opieką p. Hanny Dziewońskiej i p. Janusza Rzący, każda klasa przygotowała i zaprezentowała po 4 kolędy. Poezję ks. J.Twardowskiego recytował Krystian Pieprzyk.Kolęda Misyjna 2011
        Zwyczaj kolędowania misyjnego w parafii niegowickiej funkcjonuje już od kilku lat. Kolędnicy Misyjni to dzieci, które pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych przy współudziale katechetów, nauczycieli, rodziców oraz młodzieży z parafialnych grup. Dzieci, dzięki włączeniu się w kolędowanie misyjne, uczą się jak w konkretnej sytuacji dzielić się swoją wiarą. Doświadczając trudów kolędowania ofiarują misjom nie tylko zebrane przez siebie ofiary pieniężne, ale, co ważniejsze, cały wysiłek przygotowania i przeprowadzenia kolędy misyjnej. Uczą się zwyciężać egoizm i wygodnictwo, poświęcając swój wolny świąteczny czas, by chodząc od domu do domu szukać życzliwych osób gotowych przyjąć ich pod swój dach i radować się z Narodzenia Pana Jezusa.
        Również i w tym roku parafia w Niegowici pokazała, że sprawy misji nie są jej obojętne. We wtorek 27 grudnia 2011r. dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjum wyruszyły do poszczególnych wiosek, aby ogłaszać narodzenie Syna Bożego i prosić o wsparcie pieniężne dla dzieci w Tanzanii, Sudanie, Peru, Brazylii, Ukrainie. Uczniowie szkoły podstawowej w Pierzchowie oraz gimnazjum w Niegowici, w sześciu grupach liczących łącznie 60 osób, w godzinach porannych wyruszyli do rodzin w Pierzchowie, Niewiarowie i Nieznanowicach. Wszystkie grupy były ochoczo przyjmowane przez poszczególne rodziny oraz szczodrze goszczone. Trud kolędowania został doceniony, a ofiary w wysokości 3228 zł. przekazane do sekretariatu misyjnego w Krakowie z przeznaczeniem na realizację projektów misyjnych.
        Bardzo dziękuję grupom kolędniczym za trud kolędowania, za radość z jaką ogłaszali Narodzenie Jezusa oraz chęć kontynuowania tego wspaniałego dzieła w przyszłym roku. Wszystkim, którzy przyjmowali dzieci do swoich domów, jak również rodzicom dziękuję za pomoc i współpracę, a w Nowym Roku 2012 życzę obfitości łask Bożych.                         kat. Jolanta ZającJasełka
         W dn. 22.XII.2011r. cała wspólnota naszej szkoły oraz zaproszeni goście - emerytowani nauczyciele, zebrali się w niezwykłej scenerii sali gimnastycznej, która wprowadzała nas w nastrój świąt Bożego Narodzenia. Na początku uroczystości pamiętając o imieninach p.Dyrektora Adama Kasprzyka, przedstawiciele Nauczycieli, Uczniów i Rady Rodziców złożyli solenizantowi najserdeczniejsze życzenia imieninowe. Następnie wpatrzeni w cud rodzącego się Życia uczniowie kl. II oraz chór składający się z dziewcząt z kl. IV-VI pod kierunkiem p.Jolanty Zając oraz p.Doroty Bobowskiej-Szostak przedstawili Jasełka. Zebrani zachęceni pięknym śpiewem w wykonaniu chórku wspólnie kolędowali. Po występach przedstawiciele Samorządu Szkolnego oraz Samorządu "Junior" złożyli życzenia wszystkim nauczycielom i zaproszonym gościom oraz wręczyli piękne upominki. Po tym miłym geście, został odczytany fragment z Pisma Świętego, po którym łamaliśmy się opłatkiem i składaliśmy sobie serdeczne życzenia, którym nie było końca. W przeżyciu tej podniosłej uroczystości pomogła nam niezwykła dekoracja, którą wykonały p.Maria Bęben oraz p.Dorota Bobowska-Szostak przy współpracy rodziców i pracowników obsługi.
Na zakończenie pragniemy złożyć wszystkim rodzicom i przyjaciołom szkoły oraz tym, którzy odwiedzają naszą stronę serdeczne życzenia:
Niech światło, które rozjaśniło Betlejemską noc rozproszy każdy, nawet najgłębszy mrok i wspiera Was w trudach codziennego życia, a radość wyśpiewana przez Aniołów towarzyszy Wam każdego dnia Nowego 2012 Roku.Wigilia kl.II

Miłość przyszła na świat i swoim blaskiem przemieniła nasze życie. Poznaliśmy ją i uwierzyliśmy, że tylko Miłość może pomagać nam w wychowaniu maluczkich(...)

        Maleńka Miłość przyszła na świat w rodzinie. Środowisko szkolne tworzy również rodzinę, której przyświeca wspólny cel: wychowanie i nauczanie dzieci. Dlatego też uczniowie kl. II w dn. 20.XII.2011r. zaprosili swoich rodziców oraz gości na uroczystą wigilię, w czasie której p.Dyrektor odczytał fragment z ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa. Następnie łamaliśmy się opłatkiem składając sobie najlepsze życzenia. Aby tradycji stało się zadość Klasowa Rada Rodziców przygotowała pyszny barszczyk z uszkami. Dopełnieniem tej uroczystości było przedstawienie Jasełek, które wprowadziło wszystkich w atmosferę Bożego Narodzenia, a u wielu wywołało łzy wzruszenia. Na zakończenie wszyscy częstowali się pysznym ciastem upieczonym przez rodziców. Wychowawczyni Dorota Bobowska-Szostak korzystając z okazji składa serdeczne podziękowanie wszystkim rodzicom i gościom za przyjęcie zaproszenia oraz aktywny udział w przygotowaniu pięknej uroczystości i pomoc w dekoracji sali.Fascynujący spacer w kosmosie
         Wyjazd mikołajkowy okazał się kosmiczną wycieczką w 3D. 6 grudnia 2011r. dzieci z klasy III wyjechały do Krakowa do kina IMAX na seans pt. "Hubble 3D". Film był dokumentacją misji pronu kosmicznego Atlantis z 2009r., w czasie której załoga wahadłowca przeprowadziła naprawę teleskopu Hubble'a. Dzięki zawansowanej technologii nagrywania obrazów można było mieć wrażenie, że jest się razem z kosmonautami. Osobliwe fotografie miejsc, do których nie dotrze żaden człowiek np."Filarów stworzenia" w mgławicy dowody niesamowite wrażenie. Niewątpliwie celem filmu było poszerzenie horyzontów, co pozwoliło uczniom wzbogacić wyobrażenie o miejscu człowieka we Wszechświecie, a w ostatecznym efekcie wzbudzenie zainteresowania astronomią. Było to prawdziwa kosmiczna wyprawa na gigantycznym ekranie.Mikołajki kl. I i II
         We wtorek 6 grudnia 2011 r. uczniowie z klasy pierwszej i drugiej pojechali na spotkanie ze Świętym Mikołajem do bocheńskiej Kopalni Soli. Wyjątkowym przeżyciem okazał się już sam zjazd windą - 230 metrów pod ziemią. A był to dopiero początek atrakcji tego dnia... Święty Mikołaj przybył z prezentami do dzieci w towarzystwie diabełka i aniołków. Potem chętnym dzieciom animatorzy wymalowali na twarzy wybrane wzory: motylka, smoka, tygryska. Później odbyło sie ciekawe i pouczające przedstawienie. Dodatkowo pobyt został wzbogacony o zabawę na parkiecie podziemnej dyskoteki, karaoke i słodki poczęstunek. Wycieczka do Kopalni i podziemne Mikołajki dostarczyły dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń.Antarktyka w 3D
        6 grudnia uczniowie klas IV-VI pojechali do kina Cinema City na film pt. "Happy Feet: Tupot małych stóp 2" zrealizowany w technologii 3D. Uczniowie podziwiali bajeczne krajobrazy Antarktyki, spotkali się z najpopularniejszym stepującym pingwinem Mambo, miłością jego życia Glorią i ich starymi znajomymi Ramonem i Lovelace’em. Mambo i Gloria mają syna Erika, który próbuje znaleźć swoje powołanie w świecie cesarskich pingwinów. Nowe zagrożenia nadciągają jednak nad populację pingwinów i aby ocaleć, wszystkie pingwiny będą musiały współpracować — i tańczyć. Film wywołał na nas niesamowite wrażenie.
Dodatkowo uczniowie na terenie kina spotkali Świętego Mikołaja, który podarował im słodycze, portfele i przybory skolne.Konkurs "Liściaki"
        Samorząd Uczniowski Junior ogłosił w październiku konkurs "Liściaki" czyli obrazki z zasuszonych liści. Jego celem było wspomaganie rozwoju twórczego myślenia, zdolności plastycznych, a także rozbudzenie wyobraźni plastycznej i zapoznanie z nową techniką. Wychowawcy klas I-III przeprowadzili zajęcia plastyczne bazujące na technice opracowanej przez Czesława Radziewicza polegające na tworzeniu obrazów z suchych liści. 30.11.2011r. odbył się finał konkursu. Przy ocenie prac brano pod uwagę pomysłowość, staranność oraz ogólne wrażenie. Niezwykle ciekawe i bogate w treść prace dzieci zostały zaprezentowane na wystawie w sali lekcyjnej kl.III i wzbogacone przez scenografie "żywych rzeźb" dziewczynek przebranych za "panią Jesień". Dodatkowo podczas oglądania prac można było posłuchać muzyki A.Wivaldiego "Jesień". Komisja konkursowa przyznała w poszczególnych kategoriach następujące wyróżnienia:
kl.I - Rozum Jakub, Sala Karolina, Sala Zygmunt, Szczepanik Gabriela, Trzósło Aleksandra
kl.II- Chmielek Emilia, Rozum Zuzanna, Świeczkowska Martyna, Tasior Michał, Turakiewicz Nikola
kl.III- Gajec Sebastian, Mikuła Kamila, Opyd Piotr, Sala Emilia, Tasior Justyna
Wszystkim nagrodzonym GRATULUJEMY :)Góra Grosza
         Miło nam poinformować, że po raz dwunasty wspólnie organizujemy akcję Góra Grosza. Dotychczasowe edycje pokazały, że Góra Grosza jest znana i lubiana wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Przez te wszystkie lata w sumie zebraliśmy ogromny fundusz - ponad 18 milionów złotych. Nie udałoby nam się to bez Waszego udziału i wielkiego zaangażowania. Bardzo dziękujemy za zaufanie, którym nas obdarzacie. Mamy nadzieję, że i w tym roku przyłączycie się do akcji i razem uzbieramy ponownie olbrzymią Górę Grosza. Przez te 11 lat, podczas których raz w roku gościmy przez dwa tygodnie w Waszych szkołach/przedszkolach, pokazaliśmy, że jesteśmy społeczeństwem wrażliwym i nieobojętnym na los innych, że potrafimy się zjednoczyć dla wspólnego dobrego celu i razem przyczyniamy się do poprawy sytuacji dzieci w trudnej sytuacji życiowej. Wasza postawa, chęci, entuzjazm i wielkie zaangażowanie dają nam ogromną siłę do przeprowadzania kolejnych akcji Góra Grosza.
                           Organizatorzy Akcji, Towarszystwo "Nasz Dom"

        W naszej szkole akcja Góra Grosza organizowana jest przez Samorząd Uczniowski. Puszka do której można wrzucać pieniążki znajduje się na dolnym korytarzu (do 2.XII.2011r.).Święto Odzyskania Niepodległości - apel
         10 listopadaWycieczka kl.I do Teatru Groteska
         7 listopada uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią pojechali do Teatru Groteska na spektakl "Tygrys i Kapitan Morgan". Dzieci z niezwykłym zainteresowaniem oglądały opowieść o Tygrysku i kaperskiej załodze dowodzonej przez Kapitana Morgana, bardzo odważnego Tygrysa. Mały Tygrysek przeżył mnóstwo ciekawych i zabawnych przygód na pirackiej łajbie. Po spektaklu odbyło się spotkanie z aktorką, zwane "Sekretami sceny". Aktorka w ciekawy sposób opowiadała, gdzie i w jaki sposób tworzy się lalki i maski. Dzieci poznały różne rodzaje lalek: pacynki, kukły, marionetki, lalki "bunraku", "pyskówki", "jawajki". Uczniowie mieli także możliwość wypróbowania swoich zdolności aktorskich poprzez "ożywienie" lalek. Wszystkim bardzo podobała sie wizyta w teatrze. Było to prawdziwe święto sztuki!"Ten Obcy"
         28.X.2011r. uczniowie klas IV-VI pojechali do Nowohuckiego Centrum Kultury na spektakl "Ten Obcy".Wszystkich Świętych - groby żołnierzy
         Naszym obowiązkiem jest pamietać o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. W dniu 30.X.2011r. kl. III i I odwiedziła groby żołnierskie znajdujące się na cmentarzu w Niegowici. Uczniowie zapoznali się z historią mogił żołnierskich i zapalili na nich znicze. Wycieczka została zorganizowana przez Samorząd Junior.Wszystkich Świętych - apel
         28.X.2011r.Ślubowanie klasy I
        We wtorek 25 października 2011r. w wypełnionej sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczystość Ślubowania i Pasowania Pierwszoklasistów na Uczniów. Uroczystość rozpoczęła się od ceremonii Ślubowania. Dzieci ślubowały w podniosłej i wyjątkowej atmosferze. Potem odbyła się część artystyczna i konkursy przygotowane przez wychowawcę p.Dorotę Martuś. Dla niektórych był to pierwszy tak ważny debiut przed szerszą publicznością, ale wszystko poszło zgodnie z planem i dzieciaki zostały nagrodzone brawami. Po programie artystycznym dyrektor Adam Kasprzyk pasował ołówkiem każde dziecko na Ucznia Szkoły Podstawowej im. gen. J.H.Dąbrowskiego w Pierzchowie. Potem uczniowie kl.II pokazali pouczające przedstawienie przygotowane pod kierunkiem wychowawcy p.Doroty Bobowskiej-Szostak. Nie zabrakło również prezentów. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne, dyplomy Czytelnika oraz upominki od rodziców. O Pierwszakach pamiętali także starsi koledzy i koleżanki. Uczniowie kl.II oraz przewodniczący Samorządu Junior i Samorządu Szkolnego wręczyli uczniom kl.I ciekawe upominki. Podczas uroczystości nie zabrakło również wspólnych zabaw oraz pysznego poczęstunku przygotowanego przez rodziców. Niezapomniane przeżycia długo zostaną zachowane w pamięci dzieci i ich rodziców.Odblaskowa Szkoła
        W ramach akcji "Odblaskowa szkoła" w naszej szkole ogłoszono konkurs na najciekawszy plakat pt."Bądź widoczny na drodze po zmroku". W konkursie biorą i udział uczniowie klas I-III oraz klas IV- VI.

- galeria zdjęć


Dzień Nauczyciela
        Z okazji Święta Edukacji Narodowej w naszej szkole odbył się uroczysty apel, który zaszczycili swoją obecnością emerytowani dyrektorzy i nauczyciele pracujący w naszej szkole: p.Bronisław Gawłowicz i Helena Wojtas, p.Anna Statek oraz Anna Giza. Uczniowie w słowach i piosence podziękowali wszystkim nauczycielom, wychowawcom oraz pracownikom obsługi za ich piękną, aczkolwiek trudną pracę. Do życzeń składanych przez przedstawicieli Samorządów Uczniowskich dołączyli się również rodzice.Wybory do SU "Junior"
        W dniu 3.X.2011r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego "Junior". Kandydaci z kl. III wcześniej przygotowali plakaty, w których zawarli swoje programy. Byli to następujący uczniowie: Adrian Kowalski, Marek Pilch, Emilia Sala, Justyna Tasior. Po przedstawieniu się kandydatów i zaprezentowaniu swoich programów odbyło się głosowanie. Dzieci z klas I-III wybrały (zdecydowaną większością głosów) Emilę Salę na przewodniczącego SU "Junior". Nad całością wyborów czuwała p. Maria Bęben - opiekun Samorządu "Junior".Wycieczka kl.III
        Dnia 29 września 2011r. wybraliśmy się na klasową wycieczkę do gospodarstwa p. St.Grzyb, które znajduje się w Zalesianach. Głównym celem naszego wyjazdu było zapoznanie się z tradycyjnym wypiekiem chleba, a także spacer po lesie. Pojechaliśmy tam busem. Była piękna pogoda. Gdy przyjechaliśmy na miejsce przywitała nas gospodyni i zaprowadziła do budynku, w którym znajdował się piec i wszystkie potrzebne produkty do wypieku chleba. Zabraliśmy się ochoczo do pracy, myjąc wcześniej porządnie ręce. Wyrabialiśmy ciasto, formowaliśmy bochenki, pomagaliśmy wyciągać je z pieca. W przerwie Pani upiekła tzw. "podpłomyki", które ze smakiem zjedliśmy popijając kompotem. Podczas kiedy ciasto musiało wyrosnąć konkurowaliśmy w zabawie sportowej, chłopcy grali w piłkę nożną. W drugiej dłuższej przerwie, gdy chleb był już w piecu, zostaliśmy podzieleni na grupy po pięć osób i poszliśmy w głąb lasu. Pani wychowawczyni Maria Bęben opowiadała nam o drzewach liściastych i iglastych. Potem rozmawialiśmy o warstwach lasu, a następnie na kartkach, każda grupa wypisywała nazwy odszukanych w lesie roślin i zwierząt. Z większych zwierząt udało nam sie spotkać 2 sowy i jastrzębia. Dowiedzieliśmy się również dlaczego mech rośnie na północnej stronie drzew. Po powrocie z lasu, każdy z nas otrzymał pachnący bochenek chleba do domu. Podziękowaliśmy za miłe przyjęcie i wróciliśmy zadowoleni do szkoły. Uważamy, że wycieczka była interesująca.Wycieczka kl.IV-VI
        28 września 2011r. uczniowie kl. IV-VI byli na wycieczce w okolicach Bochni. Pierwszym punktem programu był Nowy Wiśnicz z Zamkiem Kmitów i Lubomirskich. Spod zamku udaliśmy się do "Koryznówki" - Muzeum Pamiątek po Janie Matejce, gdzie ten najsłynniewjszy polski malarz historyczny często spędzał wakacje. Zobaczyliśmy tam wiele pamiątek rodzinnych: portrety, karykatury, wycinki prasowe, fotografie, listy i in. związanych z rodziną żony Jana Matejki. Następnie udaliśmy się do Lipnicy Murowanej. Po drodze do grodu św. Szymona wstąpiliśmy do rezerwatu przyrody nieożywionej, by zobaczyć "Kamienie Brodzińskiego"- malownicze grupy skał z piaskowca, gdzie wg legendy przesiadywał romantyczny poeta, Kazimierz Brodziński, który w tych stronach spędzał swoje dzieciństwo. W Lipnicy Murowanej słynącej z zabytkowych kościołów zwiedziliśmy najcenniejszy tamtejszy kościółek drewniany św. Leonarda, który został wpisany na listę światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego UNESCO. Po krótkim spacerze po lipnickim średniowiecznym rynku udaliśmy się do Chronowa do gospodarstwa agroturystycznego, by pooglądać i podotykać stare sprzęty domowe i gospodarcze, poszaleć na placu zabaw oraz zjeść kiełbaskę z grilla. Zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy do domu.Dyskoteka kl.IV-VI
        27 września Samorząd Uczniowski wraz ze swoim opiekunem, p. Agnieszką Wilkosz, zorganizował dyskotekę dla uczniów kl. IV-VI."Sprzątanie Świata"
        23 września uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji "Sprzątanie Świata". Celem "Sprzątania Świata" jest budowanie świadomości ekologicznej i inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska - poprzez uprzątnięcie śmieci oraz selektywną zbiórkę odpadów. Jak co roku, w Pierzchowie, zebraliśmy bardzo duże ilości odpadów.Wycieczka kl. I
         13 września 2011r. klasa I wraz z wychowawczynią, p.Dorotą Martuś poszła na wycieczkę do gospodarstwa dziadka i rodziców jednej z uczennic. Głównym celem wyprawy była integracja nowego zespołu klasowego. Dzieciaki świetnie się bawiły, jeździły na kucyku, bryczką i grały w piłkę. Wspólne spożywanie posiłku było również okazją do lepszego poznania się. Pogoda tego dnia była znakomita. Gospodarze przyjęli licznych gości niezwykle serdecznie. Za co DZIĘKUJEMY!Rozkręcamy akcję. Odkręcamy zakrętki!
        Nasza szkoła włączyła się do akcji "Zakręcony Świat Pomocy". Jest to niezwykły program charytatywno-ekologiczny zbierania plastikowych zakrętek od butelek na rehabilitację mieszkańca naszej gminy, chorego na Dziecięce Porażenie Mózgowe 11-o letniego Krystiana. Uprzejmie prosimy o wsparcie przez Państwa naszej akcji. Punkt zbierania zakrętek znajduje się w szkole (parter budynku). Z GÓRY DZIĘKUJEMY ZA POMOC!Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012
        1 września 2011r. odbyła się w naszej szkole uroczysta inauguracja nowego roku szkolnego 2011/2012. Z okazji rozpoczętego roku szkolnego wszystkim nauczycielom, wychowawcom i uczniom życzymy powodzenia i dużo zdrowia. Uczniom życzymy sukcesów w nauce oraz prawdziwej radości ze zdobywanej wiedzy.