ROK SZKOLNY 2009/2010
Zakończenie roku szkolnego
        25 czerwca 2010r.odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego 2009/2010. Spotkamy się po wakacjach...
Pożegnanie kl. VI
        W środę, 23 czerwca 2010r., odbyło się pożegnanie uczniów kl. VI. Absolwenci złozyli ślubowanie, po którym nastąpiła część artystyczna w wykonaniu uczniów klasy VI, a następnie uczniów klasy V. Dyrektor szkoły, pan Adam Kasprzyk wręczył Agacie Strojny statuetkę dla najlepszego Absolwenta, a Weronice Ból i Karolowi Szymańskiemu - statuetki najlepszych Sportowców. Rodzice najlepszych uczniów otrzymali od pana dyrektora Listy Gratulacyjne.
Wycieczka w Dolinki Podkrakowskie - kl. II i V
        21 czerwca klasa II i V wraz z wychowawcami pojechała na od dawna zaplanowaną wycieczkę. Niestety, w zawiązku z warunkami atmosferycznymi, musieliśmy zmienić program wyprawy. Najpierw bliśmy w kinie Cinema City Zakopianka. Starsi uczniowie obejrzeli "Ocean przygód 3D", a młodsi "Jak uwolnić smoka 3D". Potem zwiedzilśmy Jaskinię Nietoperzową w Jerzmanowicach. Następnie było pieczenie kiełbasek, herbata oraz zabawy, gdyż pogoda uległa poprawie. Później z okien autobusu obserwowaliśmy krajobraz dolinek podkrakowskich. Niestety nie mogliśmy spacerować, ponieważ zaczął padać deszcz. W zamian za to, pan Janusz niezwykle barwnie o nich opowiadał. Na koniec pojechaliśmy do Łagiewnik, gdzie wyjechaliśmy na wieżę widokową, aby obserwować panoramę Krakowa. Po krótkiej modlitwie w sanktuarium Miłosierdzia Bożego, wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wszyscy uśmiechnięci i zadowoleni wrócili do Pierzchowa.
Wycieczka kl. I do Pilzna
        11 czerwca 2010 r. dzieci z kl.I wyjechały do Pilzna, aby zwiedzić Muzeum Lalek. W trakcie zwiedzania uczniowie zapoznali się z tradycjami rzemieślniczymi, które ilustrowane były przez wystrój starych, manufakturowych warsztatów, starych narzędzi (np. żelazka z duszą, praski do formowania kwiatów) i metod pracy. Dzieci mogły zobaczyć jak powstają lalki, zwiedzając krajalnię, szwalnię, pracownię ceramiczną i pracownię artysty plastyka. Zobaczyły, że wszystkie te wspaniałe rzeczy produkowane są ręcznie. Każdy z uczestników mógł wypróbować sił w tym rzemiośle wykonując samodzielnie piękną różę. Na "Babcinym strychu" dzieci oglądały spektakl światła i dźwięku pt."Jak pory roku po świecie wędrują". W muzeum dzieci mogły również przyglądnąć się lalkom z różnych okresów i stron świata. Dużą ciekawostką były lalki, którymi bawiły się ich prababcie.W drodze powrotnej odwiedziły karczmę "Baby Jagi", aby sie posilić. Wycieczka dostarczyła niezapomnianych wrażeń.
Święto Patrona i wybory do SU
        11 czerwca 2010r. obchodziliśmy Święto Patrona. Apel przygotowali uczniowie z kl. V i VI. Zwyciężczyni gminnego konkursu wiedzy o Dąbrowskim, Agata Strojna przedstawiła zebranym uczniom biografię Naszego Patrona, a następnie uczniowie recytowali wiersze poświęcone postaci gen. Dąbrowskiego.
Po apelu odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego w roku 2010/11. Czwórka kandydatów z kl. V przedstawiła swoje programy, a następnie uczniowie z kl. III-V wzięli udział w tajnym glosowaniu. Zwycięzcą został Paweł Michałek, a na drugim miejscu uplasował się Sebastian Skowronek. Uczniowie wybrali również swojego opiekuna, został nim pan Janusz Rząca.
Dzień Rodziny
        Dzień Rodziny na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych imprez naszej szkoły. Tegoroczna uroczystość, odbyła się 10 czerwca i miała nieco inny charakter. Oprócz programu artystycznego, specjalnie przygotowanego na Dzień Rodziny, świętowano 25-lecie pracy p.Józefa Kostucha na stanowisku sołtysa wsi Pierzchów. Na uroczystość przybył Wójt Gminy Gdów, p.Zbigniew Wojas, Kierownik Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół p.Ewa Konieczna oraz licznie zebrani Rodzice. Najpierw gości powitał Dyrektor Szkoły p.Adam Kasprzyk. Potem w imieniu uczniów wszystkich gości przywitali uczniowie kl.III, w pięknych strojach regionalnych. W przyśpiewkach ludowych wyrazili wdzięczność za wszelkie starania na rzecz szkoły oraz prosili o dalsze budowanie sali gimnastycznej. Słowa wdzięczności i uznania skierowali do sołtysa p.J.Kostucha z okazji jubileuszu i życzyli:
"Niech ten jubileusz milowym będzie kamieniem,
a my czekamy następnych z wielkim w sercu wzruszeniem."
Później, przy kawie i ciastku, Rodzice podziwiali występy swoich pociech oraz zostali obdarowani wspaniałymi, własnoręcznie wykonanymi prezentami. Były wiersze, życzenia, piosenki, mini-kabaret, "Taniec belgijski" oraz przedstawienia: "Ty też byłeś mały" i "Kara". Cała impreza została przygotowana pod kierunkiem wychowawców klas. Były to bardzo to miłe i wzruszające chwile.
Podsumowanie II etepu projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"
        W grudniu 2009 r. uczniowie kl.I przystąpili do realizacji projektu "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Uczestniczyli w zajęciach dodatkowych, w wymiarze 3 godzin tygodniowo. Celem zajęć był rozwój inteligencji wielorakich, ze zwróceniem uwagi na indywidualność każdego dziecka, wykorzystanie jego mocnych stron dla wszechstronnego rozwoju osobowości i indywidualnych uzdolnień. Uczniowie pracowali w trzech ośrodkach zainteresowań, wykorzystując pomoce projektu zgromadzone w klasie. Niewątpliwie zajęcia te bardzo zintegrowały zespół klasowy, dostarczając uczniom wielu nowych doświadczeń. W końcowej prezentacji w dniu 9 czerwca 2010 r., w ramach podsumowania uczniowie przedstawili teatrzyk "Kara" swoim rodzicom oraz Dyrektorowi szkoły p.Adamowi Kasprzykowi. Dzieci opowiadając o zajęciach podzieliły się swoimi wrażeniami i doświadczeniami, a następnie wręczyły swoim rodzicom doniczki z założoną hodowlą stokrotek i mięty. Pod koniec spotkania wychowawczyni wręczyła dzieciom biorącym udział w projekcie pamiątkowe maskotki - myszki i podziękowała rodzicom za zaangażowanie w realizację projektu. Projekt realizowała wychowawczyni kl.I Maria Bęben.

- galeria zdjęć


Dzień Dziecka
Czy wy wiecie, czy wy wiecie,
Ile dzieci jest na świecie?
Kto by to policzyć mógł
Tyle serc, i rąk, i nóg?
A choć dzieci jest tak dużo,
Wszystkie wspólnej sprawie służą,
Wszystkie pragną, pragną z całych sił,
Żeby świat szczęśliwy był.

J. Brzechwa

        Radosne święto wszystkich dzieci na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości w naszej szkole. Na ten dzień z niecierpliwością czekają wszyscy milusińscy. Również w tym roku nauczyciele przygotowali mnóstwo atrakcji, a Rada Rodziców - słodki poczęstunek. Były gry i zabawy sportowe, projekcja filmu oraz konkurs plastyczny "Dzieci świata" w formie pracy zbiorowej. Wszyscy świetnie się bawili.
VIII Gminny Konkurs "Najdroższa sercu pieśń nasza i moja mała Ojczyzna"
        31 maja 2010 r. w naszej szkole odbył się VIII Gminny Konkurs "Najdroższa sercu pieśń nasza i moja mała Ojczyzna". W konkursie wzięło udział 10 drużyn z 9 szkół naszej gminy. Pierwsza część konkursu, to test wiedzy ze znajomości biografii gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, Józefa Wybickiego oraz historii powstania "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech". W drugiej części drużyny przedstawiały prezentacje ukazujące znane i nieznane osobliwości miejscowości gminy Gdów. Prace oceniło jury na czele z majorem Włodzimierzem Wową Brodeckim - prezesem Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Miiłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego oraz p.Heleną Wojtas - prezesem Komitetu Opieki nad Kopcem gen. Dąbrowskiego. I miejsce zajęła drużyna z naszej szkoły w składzie: Agata Strojna i Dawid Stankowicz, II miejsce drużyna ze SP w Wiatowicach, a III drużyna ze SP w Gdowie.
Pierwszokomunijna pielgrzymka
        27 maja. "Pielgrzymka do Ludźmierza"" była okazją do modlitwy i wspólnej zabawy. W Ludźmierzu zaraz po przyjeździe uczestniczyliśmy w Mszy świętej, wobec umieszczonej w głównym ołtarzu uśmiechniętej figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Z historią tego miejsca zapoznaliśmy się w wielkim namiocie, oglądając film. Następnie spacerowaliśmy po pięknym ogrodzie różańcowym, omawiając trochu poszczególne figury przedstawiające wydarzenia z życia Jezusa i Maryi, które rozważamy przy pomocy różańca. Zmartwychwstaniu Jezusa towarzyszyła radość życia, gdyż przy tej tajemnicy jest mała sadzawka, w niej kijanki , i największa atrakcja - kamienie tak ułożone, żeby przechodzić z jednej strony sadzawki na drugą. Groziło nadejście wieczoru przy tej zabawie, więc przerwaliśmy ją i byliśmy jeszcze przy dzwonie wiary. Jezus zadał bowiem pytanie: "Czy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?". Pomodliliśmy się więc, prosząc o wiarę, a następnie każda osoba dzwonem dawała znać "Niebu" i ludziom, że wierzy.
Z Ludźmierza pojechaliśmy na Bachledówkę, gdzie jest pięknie wykończony drewnem kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej i piękne widoki na Tatry. Wprowadziło nas to w zachwyt, więc nie chciało się kończyć pielgrzymki. Bogu dziękując za pogodę pojechaliśmy jeszcze do Czarnego Dunajca, gdzie w ogrodzie rodziców ks. Kazimierza urządziliśmy ognisko i grila. Wielką atrakcją było też przeciąganie liny, zwłaszcza jako rywalizacja między chłopcami a dziewczynkami. Pełni wrażeń powróciliśmy cali (choć na rękach niektórych nie było całej skóry, bo razem z liną byli ciągnięci) i szczęśliwi, bo czegóż więcej człowiekowi do szczęścia potrzeba, jak nie przeżycia dnia z Bogiem i bliskimi.
Dzień Niezapominajki
         15 maja 2010 r. dzieci z oddziału przedszkolnego były w Gdowie na Dniu Niezapominajki. Spotkanie zostało zorganizowane przez Zespół Samokształceniowy Nauczycieli Przedszkoli przy Przedszkolu Samorządowym w Gdowie. Dzieci z Pierzchowa zaprezentowały recytację romantycznego wiersza "Niezapominajki" i zatańczyły "Kazaczoka". Później w latynoamerykańskim klimacie wykonały sambę. Na koniec odbyła sie improwizacja ruchowa do muzyki A.Vivaldiego "Wiosna", z cyklu "Cztery pory roku". Dzieci z oddziału przedszkolnego w Nieznanowicach zatańczyły trojaka, w pięknych, góralskich strojach. Zaśpiewały również piosenkę pt."Mam 6 lat". Obydwa oddziały uzyskały wyróżnienia w konkursie plastycznym "Moje drzewo".
Zielona szkoła w Radkowie
        W dniach 10-15 maja 2010r. uczniowie kl.V i VI przebywali na Zielonej Szkole w Radkowie u podnóża Gór Stołowych, pod opieką p.Małgorzaty Kostuch i p.Janusz Rzący.          Wszyscy wyruszyli ze szkoły w Pierzchowie 10 maja we wczesnych godzinach porannych i udali się najpierw do Wrocławia, aby zwiedzić to piękne miasto oraz obejrzeć Panoramę Racławicką. W godzinach wieczornych przybyli do Radkowa, zakwaterowali się i od wtorku rozpoczęli zajęcia przewidziane w programie Zielonej Szkoły. Były one różnorodne i interesujące, np. "Rękodzieło", "Geologia", "Wspinaczka", "Flagi", "Orientacja". W programie nie zabrakło również wycieczek, np. do kopalni w Nowej Rudzie, na Szczeliniec Wielki czy wycieczka rowerowa do Wambierzyc.
        Wieczorami odbywały się ogniska, dyskoteki, gry terenowe, orientacja w terenie. Atrakcji nie zabrakło chociaż czasami deszcz zmuszał do zmiany zajęć przewidzianych w grafiku. Mimo, że uczniowie nie pływali na kajakach z powodu pogody, to i tak było super. Panowała wspaniała atmosfera, instruktorzy byli dobrze przygotowani do prowadzenia zajęć, a uczniowie chętnie brali w nich udział.
        W sobotę 15 maja wyruszyli z Radkowa i udali się do Kletna, aby zobaczyć najpiękniejszą w Polsce Jaskinię Niedźwiedzią, z unikalną szatą naciekową. Po obejrzeniu jaskini udali się w drogę powrotną do domu i na godzinę osiemnastą przybyli do Pierzchowa.
        Pobyt na Zielonej Szkole dostarczył naszym uczniom niezapomnianych wrażeń. Długo będą wspominać ten pięknie położony ośrodek wypoczynkowy, z widokiem na Szczeliniec, wspaniałą atmosferę, niezapomnianych instruktorów, dobre jedzenie oraz fachową obsługę. Było super! Polecamy ośrodek w Radkowie wszystkim kolegom i koleżankom!
219. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
        W naszej szkole 30 kwietnia 2010r. odbył sie apel z okazji 219. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie kl. IV przedstawili w zarysie historię uchwalenia tej pierwszej w Europie, a drugiej w świecie ustawy zasadniczej. Ukazali jej znaczenie dla funkcjonowania państwa oraz rolę we współczesnym świecie.
Calineczka
        30 kwietnia 2010r. dzieci z kl. I i III pojechały do Krakowa na kolorową rewię łyżwiarską. Moskiewski teatr Aleko zaprezentował spektakl pt. "Calineczka", oparty na kanwie baśni duńskiego pisarza, Hansa Christiana Andersena. Dzieci miały okazję zobaczyć na lodzie wielu łyżwiarzy figurowych, występujących w barwnych kostiumach i w bogatej oprawie scenograficznej. Podziwiały również ciekawą choreografię i świetną technikę tańca. Inna forma przekazu treści znanej opowieści o maleńkiej dziewczynce, która urodziła się z ziarenka zasianego w donicy, dała uczniom wiele bogatych i pięknych przeżyć.
Sprzątanie świata
        26.04.2010 r. tradycyjnie, jak co roku wzięliśmy udział w akcji "Sprzątania świata", zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Ziemi. Młodsi uczniowie sprzątali otoczenie szkoły, a starsi - najbliższą okolicę. Jak zwykle śmieci było bardzo dużo...
Zaczarowany świat muzyki
        W dniu 21.04.2010r. uczniowie kl.I wzięli udział w koncercie muzycznym "Zaczarowany świat muzyki", przygotowanym przez Szkołę Muzyczną w Gdowie. Uczniowie wysłuchali pięknych utworów znanych kompozytorów, które zaprezentowali młodzi muzycy, grając na instrumentach indywidualnie lub zespołowo. Również zespoły taneczno-rytmiczne przedstawiły ciekawe układy choreograficzne do utworów Fryderyka Chopina.
Polska w żałobie
        Społeczność Szkoły Podstawowej im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowie wraz z całą Ojczyzną przeżywa smutek z powodu śmierci Prezydenta Rzeczpospolitej, Pana prof. Lecha Kaczyńskiego oraz 95 osób, które brały udział w delegacji udającej się do Katynia na uroczystości z okazji 70. rocznicy zamordowania oficerów Wojska Polskiego. Przedziwnym zrządzeniem losu, w dramacie katyńskim została dopisana kolejna, dramatyczna karta. Do kwiatu narodu polskiego, spoczywającego na nieludzkiej ziemi, los dorzucił kolejny bukiet... Przeżywane dni są wyjątkowo smutne, trudne i przygnębiające dla wszystkich Polaków oraz wielu ludzi na całym świecie. Społeczność szkolna, powodowana powagą chwili wobec narodowej tragedii, oddała hołd wszystkim, którzy w tragicznych okolicznościach utracili życie. Delegacje uczniów ze sztandarem szkoły, wzięły udział we mszy św. w kościele w Niegowici i Gdowie. W szkole powstała wzruszajaca wystawa upamiętniająca zmarłych, którą przygotowała p.Jadwiga Rybak. Niektórzy uczniowie z kl.II przelali swoje przeżycia na kartkę i wykonali wymowne prace plastyczne. Uczniowie kl. V stworzyli klasową gazetkę. Paulina Sala - uczennica kl.V, inspirowana atmosferą ostatnich dni, napisała wiersze:

POLSKA
Polska to moja Ojczyzna kochana,
To moja ziemia obiecana,
Którą kocham, kocham
ponad życie moje,
I zawsze bedzie dla mnie ważna.


POLSKA
Polska to nasz kraj.
Polska to nasz błogi raj.
Tu jest nasz dom,
Pełen lasów, pól i łąk.
70. rocznia zbrodni katyńskiej
        13 kwietnia 2010r. w naszej szkole w związku z 70. rocznicą mordu katyńskiego odbył się apel pt. "Pamięci ojców naszych", który przypomniał zebranym okoliczności dokonania w kwietniu 1940r. zbrodni na jeńcach polskich osadzonych w obozach na terenie ZSRR. Uczniowie zwrócili uwagę na fakt, iż prawda o Katyniu była przez wiele lat eliminowana ze szkół, książek, ale przetrwała w pamięci polskiego społeczeństwa. Dopiero rok 1990 przyniósł pewne zmiany, Rosjanie przyznali się do zbrodni katyńskiej, ale winą obarczono tylko NKWD. Na koniec wspomniano również o tragedii, jaka dotknęła 10 kwietnia 2010r. naszą Ojczyznę, ziemia smoleńska znów pochłonęła elity Rzeczypospolitej.
Biały Marsz
        Dnia 9 kwietnia 2010r. odbył się VI "Biały Marsz" w 5. rocznicę Śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II z Gdowa do Niegowici. Trasa marszu jest trasą, jaką pokonał Karol Wojtyła w 1948 r. kiedy przybył z Krakowa, by pracować, jako wikariusz w małej parafii Niegowić. Po mszy św. wyruszyliśmy na trasę, pogoda nam sprzyjała, w atmosferze skupienia, ale i radości ze śpiewem pielgrzymkowym nasza 15-ka dotarła do Niegowici. Po krótkiej modlitwie przy replice grobu Jana Pawła II złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przy pomniku wikarego, Karola Wojtyły. Na koniec odśpiewaliśmy wszyscy ulubioną pieśń papieża Barkę.
Sprawdzian szóstoklasistów
        8.IV.2010r. - Sprawdzian kompetencji dla kl. VI.
Apel wielkanocny
        31 marca 2010 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Występ artystyczny przygotowała najmłodsza grupa dzieci z oddziału przedszkolnego. Przedstawili inscenizację "Dyngusiarze przyszli", ukazującą tradycje i zwyczaje związane ze Świętami Wielkanocnymi, w tym najważniejszy dla dzieciaków obyczaj: śmigus-dyngus. Przedstawienie zostało wzbogacone piosenkami: "Bóg nie umarł, Jezus żyje", "Bóg kocha mnie", które dopełniły religijnego charakteru tego występu. Na zakończenie dzieci złożyły życzenia dla zgromadzonych, m.in.: "Święta Wielkanocne niech będą pomocne, żeby siły mieć, by się chciało chcieć". Potem uczniowie z Smorządu Uczniowskiego i Samorządu Junior również złożyli życzenia i poczęstowali każdego tradycyjną babką wielkanocną.
Powitanie wiosny
        22 marca uczniowie naszej szkoły powitali wiosnę. Kl. I, II i III, aby wreszcie odeszła zła zima spaliła Marzannę. Następnie społeczność szkolna wysłuchała recytacji wierszy i fragmentów prozy uczniów, którzy reprezentowali szkołę na konkursie recytatorskim w Gdowie. Klasa III przedstawiła scenki obrazujące 3 przypowieści biblijne: o talentach, o synu marnotrawnym i o ziarnie... Na koniec wystąpiły 3 zespoły w programie "You can dance", w którym bezapelacyjnie wygrał zespół cheelreaderek z kl. III - VI oraz dokonano wyboru Miss i Mistera Szkoły. Miss została Justyna Dudek z kl. VI, a Misterem Krzysztof Owsianka z kl. IV. Uczniowie w radosnych nastrojach przywitali oczekiwaną już z utęsknieniem wiosnę.
Przedstawienie "Ja, Człowiek"
        W czwartek 11 marca 2010r. odbyło się przedstawienie "Ja, Człowiek", które poruszało problem tolerancji, wrażliwości na drugiego człowieka, otwartości na Kościół, Boga, wiarę. Za pośrednictwem widowiska, aktorzy próbowali przybliżyć dzieciom rolę i znaczenie wiary w Boga. W świecie telewizji, komputerów, zakupów nie łatwo jest odnaleźć Boga i Uczucia, ale na pewno warto przypominać, jakie są prawdziwe wartości
Dzień Kobiet
        Z okazji Dnia Kobiet chłopcy z kl. IV - VI przy współudziale niezastąpionych dziewczyn przygotowali apel. Chłopcy przedstawili scenki rodzajowe pt. "O kobietach z przymrużeniem oka". Były męskie pogaduchy przy oranżadce o wadach kobiet, ale i zaletach oraz rozmowy o kobiecych sportach: koszykówce, siatkówce, czy jeździe figurowej na szmacie... Występy uświetnił pokaz aerobiku do piosenki "Head and shoulders" oraz pokaz mody. Na koniec chłopcy z Samorządu Uczniowskiego złożyli wszystkim paniom najserdeczniejsze życzenia ofiarując wiosennego tulipana oraz częstując cukierkami zakupionymi przez dyrekcję szkoły.
Dzień Babci i Dziadka
        13 stycznia był dniem szczególnym dla uczniów Szkoły Podstawowej w Pierzchowie. Dzień Babci i Dziadka to wielkie wydarzenie. W szkolnych murach pojawili się wyjątkowi goście: Babcie i Dziadkowie. Obecny był również Sekretarz Gminy Gdów p.Józef Zając oraz Sołtys Pierzchowa p.Józef Kostuch. W szczelnie wypełnionej gośćmi sali gimnastycznej, uczniowie pod opieką wychowawców przedstawili program artystyczny. Repertuar był urozmaicony. Babcie i Dziadkowie mieli okazję podziwiać zdolności artystyczne swoich wnuków w licznych wierszach, życzeniach i inscenizacjach: "Piekł dziadek babkę", "Szła babeczka do laseczka", "Końska kuracja". Był Teleturniej "Familiada", "Współczesne jasełka" i kolędy w wykonaniu chóru. Dumne Babcie i szczęśliwi Dziadkowie, raz po raz, nagradzali występujących na scenie gromkimi brawami. Na koniec dzieci wręczały wykonane przez siebie laurki i własnoręcznie wykonane prezenty oraz zaprosiły Szanownych Gości na kawę i ciasto. Wszystkim Babciom i Dziadkom występ ich wnucząt bardzo się podobał, o czym mogło świadczyć wzruszenie i uśmiechy zadowolenia na twarzach. Były to bardzo przyjemne chwile.
Zabawa choinkowa
         W dniu 6 stycznia 2010r. odbyła się zabawa choinkowa dla uczniów naszej szkoły oraz dzieci młodszych, które nie uczęszczają do szkoły. Za organizację odpowiedzialne były nauczycielki M.Bęben i J.Rybak oraz Rodzice naszych uczniów. Mamy: Aneta Turakiewicz jako wróżka i Iwona Turakewicz w roli Śnieżki, przygotowały wspaniałe konkursy z nagrodami i prowadziły zabawę dla dzieci. Zorganizowały także oprawę muzyczną. Na pięknie udekorowanej sali wszyscy świetnie się bawili. Całość uwieńczył smaczny poczęstunek przygotowany i podany przez Rodziców uczniów naszej szkoły.
Kolęda misyjna
        Już od kilu lat parafia w Niegowici wspiera Papieskie Dzieła Misyjne. Również i w tym roku nie pozostała obojętna na problemy dzieci w krajach trzeciego świata. Katecheci uczący w poszczególnych szkołach zobowiązali się do pomocy przy organizacji kolędy misyjnej. W naszej szkole w Pierzchowie p. katechetka Jolanta Zając przygotowała dwie grupy chętnych dzieci, które to pod okiem starszych opiekunów rozpoczęły kolędowanie misyjne w Pierzchowie i Nieznanowicach. Grupy dzieci kolędowały od godz. 8.00 do 16.00 w poniedziałek 28 grudnia 2009 roku. Zziębnięte, ale i szczęśliwe, że mogły pomóc innym, wróciły bezpiecznie do swoich domów. Łączna kwota, jaką zgromadziły obie grupy to 1502 zł. oraz 5 euro. Kwota ta została przekazana na cele misyjne do sekretariatu misyjnego w Krakowie z przeznaczeniem na pomoc dzieciom na Ukrainie, w Tanzanii, Peru.
PS. Wszystkim kolędnikom misyjnym oraz tym, którzy ich przyjmowali w swoich domach bardzo dziękuję i proszę o tak miłe przyjęcie w przyszłym roku. kat. Jolanta Zając
Wigilia szkolna
        Jest w naszej szkole zwyczaj wspólnej wigilii w ostatnim dniu przed świąteczną przerwą. Tak też i było w tym roku. Cała społeczność szkoły zebrała się 22 grudnia o godz. 11.45 na sali gimnastycznej. Pan dyrektor uroczyście powitał zaproszonych gości tj.: ks. Józefa Klatkę - misjonarza na Madagaskarze, emerytowanych nauczycieli, przedstawicieli rodziców, obecnych nauczycieli, obsługę oraz wszystkie dzieci. Po przemówieniu zaprosił wszystkich na jasełka, które zostały przygotowane przez uczniów klasy II i III pod okiem p. mgr Doroty Martuś i p. mgr Jolanty Zając. Mimo chorób wielu dzieci wszyscy aktorzy bardzo dzielnie występowali wcielając się w diabły, anioły, lekarza, wójta, policjanta, uczniów, tym samym przedstawiając historię narodzenia Syna Bożego. Dzieci ubarwiły swój występ wspaniałym kolędowaniem oraz tańcem dla Pana Jezusa.
Po jasełkach przedstawiciele samorządu uczniowskiego złożyli wszystkim życzenia i ofiarowali skromne upominki świąteczne. Następnie ks. Józef odczytał fragment z Pisma Świętego o narodzeniu Pana Jezusa i cała społeczność szkoły wraz z gośćmi łamała się opłatkiem, a życzeniom nie było końca… Uroczystość ta wprowadziła wszystkich w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia.
"Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"
        Nadszedł czas na podsumowanie I etapu unijnego Projektu edukacyjnego "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy". Koncepcja projektu oparta jest na teorii inteligencji wielorakich Howarda Gardnera i zakłada, że każde dziecko jest zdolne. Rolą dorosłych jest te zdolności dostrzec, rozwijać i wspierać. Realizacja zajęć odbywała się w oparciu o autorski pomysł wychowawczyni kl.II - Doroty Martuś. Uczniowie bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach pozalekcyjnych, które zorganizowane były w trzech ośrodkach zainteresowań. Dzieci korzystały z wielu środków dydaktycznych, które otrzymała szkoła. W dniu 17 grudnia 2009r., w trakcie prezentacji efektów pracy, uczniowie wykonali "Współczesne jasełka". Wspaniała gra aktorska, śpiew, taniec oraz własnoręcznie wykonane kartki świąteczne, zachwyciły przybyłych gości. Po przedstawieniu wszystkie dzieci otrzymały od Rodziców słodki upominek oraz symbol projektu - maskotkę myszkę. Współpraca i zaangażowanie sprawiły wszystkim mnóstwo radości.

- galeria zdjęć


"Ty także byłeś mały"
        Dnia 15 grudnia 2009r. w naszej szkole odbył się apel (w związku z obchodami w tym roku 20 rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka) "Ty także byłeś mały". Przedstawienie pod takim właśnie tytułem, przygotowane przez Samorząd Junior - uczniów klasy III pod kierunkiem wychowawcy Doroty Bobowskiej-Szostak było kontynuacją akcji "Balony do nieba". Scenki z życia dorosłych i dzieci ukazały nam, że zrozumienie i wybaczenie, to atrybuty miłości, a każdy problem występujący między dorosłymi a dziećmi można rozwiązać. "Kiedy dorośli poczują się dziećmi właśnie umilkną spory i waśnie" ... to puenta wynikająca z tej sztuki.
"Opowieść wigilijna"
        Dnia 9 grudnia 2009r. z okazji Mikołajek uczniowie klas IV-VI byli w kinie Ciema City w Krakowie na filmie pt. "Opowieść wigilijna", najnowszej adaptacji klasycznej powieści Charlesa Dickensa, o człowieku wziętym przez tajemnicze świąteczne istoty w wewnętrzną podróż. Duchy ukazują mu jakim był, jakim jest i co się z nim stanie jeśli dalej tak będzie postępował. Uczniowie byli bardzo zadowoleni, zwłaszcza z efektów specjalnych związanych z faktem, iż film ten był filmem 3D.
Mikołajki 2009
        7 grudnia 2009 r. oddział przedszkolny z Pierzchowa odwiedził Św. Mikołaj. Dzieci przywitały gościa wierszami i piosenkami. Zgodnie z ich życzeniem: "Dzyń, dzyń Mikołaju Święty, dzyń, dzyń, dzyń, przynieś nam prezenty", Mikołaj rozdawał podarunki dzieciom. Cały oddział otrzymał również duży, wspólny prezent - klocki, gry planszowe, układanki. Póżniej Mikołaj odwiedził poszczególne klasy oraz dzieci z oddziału przedszkolnego w Nieznanowicach. Było wiele radości z otrzymanych podarków. Bardzo dziękujemy Świętemu Mikołajowi! Szkoda, że następna wizyta dopiero za rok!
Podziemne Mikołajki
        3 XII 2009r. został zorganizowany wyjazd do Kopalni Soli w Bochni. Klasy: I, II, III pojechały, aby spotkać się ze Świętym Mikołajem, zwiedzić Kopalnię i miło spędzić czas. Pod ziemię dzieci zjechały windą i pieszo dotarły do Komory Ważyn - miejsca spotkania z Mikołajem. Było wiele atrakcji - prezenty, konkursy z nagrodami, zabawa z wodzirejem, dyskoteka, karaoke. Dzieci bardzo wesoło i przyjemnie spędziły czas.
Andrzejki
        W czwartek 26 listopada 2009r. odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Na początku dzieci oglądały przedstawienie "O Zuzannie, która nie chciała być panną", w wykonaniu uczennic z klasy V i VI. Po przedstawieniu uczniowie wróżyli sobie, pod przewodnictwem p. Marzeny Kokoszki. Była tradycyjna wróżba z butami, wróżba z zawodami oraz wróżba z cukierkami "Co Cię czeka w przyszłości?". Wróżby przeplatane były tańcami i zabawami przy muzyce. Nie zabrakło też muzycznych dedykacji.
Wycieczka oddziału przedszkolnego
        15.10.2009r., tj. we czwartek, oddziały przedszkolne z Pierzchowa i Nieznanowic były na wycieczce w Bochni. Oglądaliśmy przedstawienie pt. "Śnieżka" w Oratorium Św. Kingi. Dzieci bardzo przeżywały los głównej bohaterki, którą zła Baba Jaga kusiła jabłkami i grzebieniem. Wszystko jednak tradycyjnie dobrze się skończyło dzięki królewiczowi, który uratował Śnieżkę. Na uwagę zasługiwała piękna scenografia oraz bogata oprawa muzyczna. Aktorzy cały czas utrzymywali kontakt z widownią. Po spektaklu dzieci wykonały sobie zdjęcie ze smokiem, a następnie udaliśmy się do Muzeum Motyli. Oprócz tysięcy różnobarwnych motyli z przeróżnych stron świata, mieliśmy okazję oglądać tarantule i modliszki.
Wycieczka kl. II do Krakowa
        12 listopada 2009r. pojechaliśmy do Krakowa. Najpierw byliśmy w Teatrze Groteska na spektaklu "Calineczka-niezwykłe przygody", wg Hansa Christiana Andersena. Podobała nam się baśń o pięknym elfie, który przeżył wiele przygód, zanim odkrył, czym jest prawdziwa miłość. Pomysłowe techniki lalkowe i kostiumy przeniosły nas w przyjazny i bajkowy świat. Było to rytmiczne, kolorowe, zabawne i zarazem pouczające przedstawienie. Po spektaklu, udaliśmy się do Muzeum Książąt Czartoryskich. Zwiedziliśmy Galerię Sztuki Starożytnej. Pani przewodnik umiejętnie wprowadziła nas w niezwykły świat starożytnego Rzymu, Grecji i Egiptu. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali ciekawych opowieści i oglądali eksponaty, np. fragmenty sarkofagów, papirusów, mumie, amfory, bransolety, naszyjniki, mozaikę, fresk pompejański, posąg Wenus. Później poszliśmy do Kościoła Mariackiego, aby zobaczyć Ołtarz Wita Stwosza. Udało nam się również usłyszeć hejnał z Wieży Mariackiej. Ostatnim punktem w programie wycieczki była wizyta w Bibliotece Wojewódzkiej. W Oddziale dla Dzieci wzięliśmy udział w lekcji bibliotecznej - "Wśród książek i czasopism". Byliśmy w Oddziale Zbiorów Muzycznych, Wypożyczalni Głównej, Wypożyczalni Filmów, Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej oraz w Introligatorni. Każdy był zaskoczony rozmiarami biblioteki, ilością oddziałów i wypożyczalni. Bardzo chętnie kiedyś przyjedziemy na inną lekcję biblioteczną oraz do Krakowa, bo można tu jeszcze wiele nauczyć się i zobaczyć...
Akcja "Balony do nieba"
        20 listopada 2009r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji "Balony do nieba" w 20 rocznicę uchwalenia przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka. Po wcześniejszym zapoznaniu się i omówieniu praw dziecka uczniowie z klas IV-VI przygotowali karteczki z wybranym przez siebie prawem, a następnie umocowali je przy każdym baloniku i o godz. 12:00 wypuścili kolorowe baloniki w niebo, i tak prawa dzieci pofrunęły wysoko, wysoko w niebo.
91 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
        10 listopada 2009 r. w naszej szkole odbyła sie akademia z okazji 91 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W montazu słowno-muzycznym wzięli udział uczniowie z kl. III - VI. Przedstawili oni najważniejsze wydarzenia z historii Polski związane z utrata niepodległosci i próbami odzyskania jej przez Polaków. Wiersze i proza przeplecione były pieśniami i piosenkami patriotycznymi. Wszyscy w skupieniu wysłuchali tej krótkiej lekcji historii.
Wszystkich Świętych
        W czwartek 29 października uczniowie klasy trzeciej wraz z panią katechetką przygotowali przedstawienie na temat świętości. Przypomnieli, czym jest świętość i czy trudno ją osiągnąć. W dialogach, w sposób humorystyczny, pokazali walkę dobra ze złem oraz ukazali wiele przykładów świętych, zadając zgromadzonej publiczności zagadki. Całość była przeplatana śpiewem piosenek treściowo związanych z przedstawieniem. Na końcu przypomnieli o zbliżającej się Uroczystości Wszystkich Świętych i o konieczności modlitwy za zmarłych oraz wspólnie z widownią odmówili "Wieczne odpoczywanie".
        Uczniowie klasy II byli w tym dniu na cmentarzu w Niegowici. Złożyli hołd wszystkim zmarłym, zapalili znicze i pomodlili się w miejscu pamięci polskich żołnierzy.
Ślubowanie kl. I
        "Będę uczył się pilnie..." - to fragment przysięgi złożonej przez uczniów klasy I. Po prawie dwumiesięcznych zmaganiach w szkolnej rzeczywistości. Pierwszaki zostały oficjalnie pasowane przez pana dyrektora Adama Kasprzyka na uczniów, podczas uroczystości Ślubowania w dniu 27 października 2009 r. W tak ważnym dla Pierwszaków dniu, do szkoły licznie przybyli rodzice, aby być świadkami niezwykłego wydarzenia w życiu swoich dzieci. Dzieci wraz ze starszym kolegą i koleżanką przedstawiły część artystyczną pokazując swoje zdolności wokalne, taneczne czy recytatorskie. Było podniośle i uroczyście. Trzeba przyznać, że dzieciaki poradziły sobie doskonale. W dalszej części otrzymały pamiątkowe dyplomy, słowniki, a także upominki i gratulacje od delegacji klas i Samorządów Uczniowskich. W tym szczególnym dla Pierwszoklasistów dniu, uczniowie klasy II wykonali dla nich inscenizację "Prawdziwym uczniem być...". Po zakończeniu uroczystości, uczniowie kl.I, II, III i z oddziału przedszkolnego mieli zorganizowaną zabawę przy muzyce. Rodzice i nauczyciele zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, gdzie nadarzyła się okazja, aby porozmawiać o przeżyciach związanych z uroczystością.
Relacje dzieci z uroczystości:
Emilka Sala:
- Było wesoło. Podobał mi się występ drugoklasistów. Ja miałam małą tremę, bałam się trochę tego pasowania, ale później trema mi przeszła i poczułam, że jestem pierwszoklasistą.
Marek Pilch:
- Trochę się martwiłem, czy nie pomylę roli i bałem się, czy ołówek, którym pasował pan dyrektor nie jest za ciężki.
Brunon Żyła:
- Bolała mnie ręka podczas ślubowania na sztandar. Kiedy tańczyłem Poloneza, to również musiałem podnosić rękę. Martwiłem się, że moja rola rozśmieszy mnie podczas występu. Ucieszyłem się z książki, którą dostałem, bo będę uczył się czytać.
Dzień Edukacji Narodowej
        13 października, jak co roku w naszej szkole obchodzone było Święto Edukacji Narodowej. Program artystyczny przygotowali uczniowie z klas IV-VI. Dzieci pięknymi wierszami i piosenkami podziękowały nauczycielom i innym pracownikom szkoły za ich trud i pracę włożone w nauczanie i wychowanie młodego pokolenia. Aby nauczyciele troszkę odpoczęli uczniowie z klas V i VI przedstawili pokaz mody nauczycielskiej. Niektóre stroje, np. polonisty, n-la przyrody, bibliotekarza wzbudziły śmiech i aplauz u uczniów i nauczycieli. Zachwyt wywołała kreacja "zaślubiny z zawodem" prezentowana przez przewodniczącą SU. Przedstawiciele SU i Samorządu Junior oraz rodzice złożyli serdeczne życzenia wszystkim pracownikom oświaty.
Spotkanie z misjonarzem
        We wtorek 13.10.2009 r. odbyło się w naszej szkole niecodzienne spotkanie. Gościliśmy księdza Józefa Klatkę - misjonarza z Madagaskaru. Ksiądz pełni swoją misję na Madagaskarze od ponad 30 lat. Spotkanie rozpoczęło się od powitania w języku malgaskim: "Szalama Tompoko". Potem uczestnicy, z niezwykłą ciekawością obejrzeli film i fotografie, które Misjonarz wykonał przed przyjazdem do Polski. Dzięki nim odbyliśmy podróż w nieznane tereny, mogliśmy przyjrzeć się ciężkiej, odpowiedzialnej, czasem niebezpiecznej pracy na misjach. Zobaczyliśmy szkołę, kościół, pole ryżowe. "Podróżowaliśmy" po bezdrożach wyspy, "płynęliśmy" promem i łodzią po rzece. Podziwialiśmy egzotyczną roślinność, błękit wody w rzece oraz niezwykłe krajobrazy. Później, z cierpliwością ksiądz Józef odpowiadał na pytania dzieci. Ukazał dzieciom świat biedy, nędzy i głodu. Opowiadał ciekawostki na temat życia i zwyczajów ludzi z wyspy. Na zakończenie podziękował za pomoc niesioną dla szkoły na Madagaskarze i stwierdził: "Dzięki Wam może się więcej dzieci uczyć". W podzięce za okazaną pomoc, podarował prezent od Parafian z misji - za co bardzo dziękujemy. Liczymy w przyszłości na kolejne, niezwykłe, misyjne spotkania.
Zawody ziemniaczane
        W dniu 6 X 2009r. Samorząd "JUNIOR" zorganizował ZIEMNIACZANE ZAWODY SPORTOWE, w których wzięli udział uczniowie kl.I-III. Na początku przewodnicząca zapoznała wszystkich z historią i pochodzeniem ziemniaków. Potem wybieraliśmy "ziemniaczanego króla strzelców" oraz "królową obierania ziemniaków". Było również wiele innych konkurencji z ziemniakiem w roli głównej. Atmosfera była gorąca, a doping tak głośny, że aż mury szkoły się trzęsły! Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.
Dzień Chłopaka
        01 października 2009r. Samorząd Uczniowski zorganizował pierwszą w nowym roku szkolnym dyskotekę połączoną z obchodami Dnia Chłopaka. Chłopcy z klasy IV-VI wzięli udział w następujących konkursach: skoki niedźwiedzie, wyścigi z ziemniakami. Wybrano również Mistera Randek, został nim Sebastian Skowronek z kl. V, a tytuł vice-Mistera zdobył Paweł Michałek, uczeń kl. V. Rywalizacja między nimi była bardzo zacięta. A potem była już tylko zabawa.
Wycieczka kl. II
        1 października 2009 r. klasa II z wychowawczynią p.Dorotą Martuś była na wycieczce w Niepołomicach. Najpierw dzieci odwiedziły Izbę Regionalną "Stodoła". W "kąciku chleba" brały udział w warsztatach "Jak to z chlebem było...tradycyjna droga od ziarna do bochenka". Każde dziecko otrzymało kawałek ciasta, z którego formowało, według własnej inwencji - bułeczki, rogaliki, serduszka, warkocze. Gdy wytwory z ciasta się piekły, wszyscy degustowali wyśmienite rogale z powidłami. Potem miało miejsce krótkie spotkanie z historią - spacer po dziedzińcu Zamku Królewskiego oraz wyjście na Kopiec Grunwaldzki. Następnie pojechaliśmy do Izby Leśnej. Pan Damian - leśniczy, o znakomitym talencie pedagogicznym, bardzo barwnie opowiadał o faunie i florze Puszczy Niepołomickiej. Później byliśmy z wizytą w Fermie Strusi. Dzieci zadziwiły i zachwyciły te duże, nielotne ptaki. Na zakończenie wróciliśmy do Izby Regionalnej po nasze wypieki oraz rozpaliliśmy ognisko, przy którym piekliśmy kiełbaski. Po posiłku uczniowie bawili się na placu zabaw, wspólnie z zaprzyjaźnionymi dziećmi z Książnic i Marszowic. W drodze powrotnej, zatrzymaliśmy się jeszcze na spacer po Puszczy Niepołomickiej. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.
Wycieczka kl. III
        W dniu 29.09.2009 r. kl.III odwiedziła Gospodarstwo Agroturystyczne "Gościnna Dąbrowa" w Dąbrowie koło Brzezia. Celem wycieczki był udział w zajęciach dydaktycznych "Od ziarenka do bochenka". Dzieci uczestniczyły w tradycyjnym wypieku chleba. Własnoręcznie cepami młóciły snopek zboża, mełły na żarnach pszenicę oraz poznały kolejne etapy wypieku chleba. Kiedy ciasto wyrosło, formowały artystyczne bułeczki, które potem piekły się w piecu chlebowym. "Babcia Zosia" wraz z p.Małgosią upiekły zaś piękne bocheneczki chleba. W tym czasie dzieci mogły bawić się na podwórku w starą zabawę "Mało nas, mało nas do pieczenia chleba", rozgrywać mecze, rozpoznawać zboża i mielić na żarnach pod czujnym okiem "Dziadzia Zbysia". Na zakończenie Gospodarze przygotowali iście królewski posiłek - naleśniki z serem oraz konfiturą z malin i przepyszny kompot z winogron. Na szczególną uwagę zasługuje prawdziwie rodzinna atmosfera: czuliśmy się tam tak, jak w domu, a i gospodarzom było z nami dobrze. Miło było słyszeć o dzieciach wiele ciepłych słów i pochwał. Gospodarze, podsumowując stwierdzili, że takiej grupy jeszcze nie mieli, a "dziadzia" wzruszył jeden chłopiec, który z własnej inicjatywy zamiatał stodołę po młocce. Bardzo dużo dzieci się tam nauczyły, a zwłaszcza szacunku do chleba i pracy rolnika. Do domu wróciły z pięknymi, pachnącymi i świeżutkimi bułeczkami. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy gospodarzom! Do wszystkich apelujemy "Ludzie, nie niszczcie chleba!".
Samorząd Junior
         W dniu 28.09.2009r. odbyły sie wybory do "Samorządu Junior", które poprzedziła kampania wyborcza. Kandydaci z klasy III, przy pomocy plakatów powieszonych na korytarzu, reklamowali swoje programy i hasła wyborcze. Najbardziej przekonywująca okazała się Natalia Danaj, która została przewodniczącą, a na zastepcę uczniowie kl.I-III wybrali Filipa Pilcha. GRATULUJEMY I ŻYCZYMY OWOCNEJ DZIAŁALNOŚCI.
Pożegnanie lata
         23 września 2009 r. uczniowie klas III - VI pożegnali lato, a przywitali jesień. Rozpoczęła kl. III rozpaleniem ogniska pod grill'em, którego udostępnili nam panowie ze Straży Pożarnej. Udało się! ognisko rozpaliła wychowawczyni kl. III pani Dorota Bobowska-Szostak jedną zapałka, wszyscy jej kibicowaliśmy. Potem nasza pani od muzyki przy wsparciu innych nauczycieli łącznie z panem Dyrektorem zaintonowali piosenki, by pożegnać lato. Wszyscy śpiewali, ile tylko mieli sił w płucach. Uczniowie starszych klas korzystając z pięknej pogody rozegrali mecze koszykówki i siatkówki. Kiedy nadszedł czas wszyscy z wielką przyjemnością zjedli upieczone kiełbaski. Lato odeszło zostawiając jesieni piękną, słoneczną pogodę, oby trwała jeszcze długo...
Wycieczka kl. IV-VI
        Dnia 28 września 2009r. uczniowie klas IV-VI byli na wycieczce w gospodarstwie agroturystycznym w Chronowie koło Bochni. Dzieci zobaczyły różne stare sprzęty i maszyny, które były używane w gospodarstwach domowych wiele lat temu, np. cepy, żarna, sierpy, słomianki, żelazka na dusze, nawet stare radia i gramofony oraz wiele, wiele innych, dzisiaj już nie spotykanych przedmiotów. Potem uczniowie przeszli na plac zabaw, gdzie korzystając z pięknej pogody bawili się w najlepsze. Po zjedzeniu pysznej kiełbaski udaliśmy sie do domu żegnając miłych gospodarzy.
Wycieczka kl. II do Bochni
        W środę 16 września 2009 r. kl.II wraz z wychowawczynią Dorotą Martuś oraz nauczycielkami i uczniami klas drugich z Marszowic i Książnic wyjechała do pobliskiej Bochni. Wycieczka rozpoczęła się od lekcji muzealnej pt. "odzaje malarstwa"" w Muzeum im. St. Fischera. Przy pomocy farb uczniowie wykonywali kopię wybranego przez siebie obrazu. Każde dziecko poczuło się prawdziwym artystą, wszystkim bowiem udzieliła się atmosfera panująca w muzeum. Później uczniowie obejrzeli Bazylikę Św. Mikołaja, w której znaleźli pamiątkową tablicę poświęcona patronowi szkoły - generałowi J.H.Dąbrowskiemu, w setną rocznicę utworzenia Legionów Polskich. Kolejną atrakcją wycieczki był spacer po Plantach, zbieranie okazów przyrodniczych oraz wspólne zabawy na placu zabaw. Potem dzieci odwiedziły niezwykłe miejsce - Muzeum Motyli "Arthropoda". Podekscytowane dzieciaki podziwiały kolekcję, liczącą ponad pięć tysięcy okazów motyli z całego świata. Ostatnim punktem w programie wycieczki były zajęcia warsztatowe w "Parku Archeologicznym - Osadzie VI Oraczy". Uczniowie poznali dawne rzemiosła, wykonywali manualne prace w Zagrodzie Garncarki, Powroźnika, Warzelnika, Kowala. Program wycieczki był bardzo bogaty, ale uczniowie dzielnie się spisali i nikt nie narzekał. Każdy z nich wrócił do domu zadowolony, a opowieściom nie było końca ...
Rajd rowerowy
         12 września 2009 r. (tj. sobota) odbył się rajd rowerowy Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej Powiatu Wielickiego. Nasza szkoła wzięła udział w tym rajdzie już po raz dziesiąty. 12 uczniów z klasy V i VI wraz z opiekunami: p. Lucyną Samek i p. Januszem Rzącą przejechało około 35km, ucząc się historii naszego regionu. Punktem docelowym była miejscowość Dąbrowa, gdzie odbyło się spotkanie młodzieży z wielu szkół podstawowych. Atrakcjami rajdu były m.in. konkursy wiedzy i plastyczne oraz zawody sportowe i wyścigi rowerowe. Po posiłku, przygotowanym przez organizatorów odbyła się loteria, w której głównymi nagrodami były: rower górski, deskorolki, plecaki, piłki i inne.
Spotkanie z policjantami
         4 września miało miejsce spotkanie dzieci z kl.0-III z policjantami, którzy opowiadali uczniom o bezpiecznej drodze do szkoły. Przypomnieli podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Zwrócili uwagę na obowiązek posiadania karty rowerowej podczas poruszania się po drodze. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska nowy strój policjanta oraz niektóre elementy jego wyposażenia. Na koniec policjanci zaapelowali o rozwagę i przestrzeganie zasad ruchu drogowego. Zachętą dla dzieci był słodki upominek od mundurowych.
Projekt edukacyjny "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy"
         Projekt edukacyjny "Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" - projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
        Nasza szkoła zakwalifikowała się do udziału w tym projekcie. Jego głównym celem jest wdrożenie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia. Wspieranie rozwoju uczniów klas pierwszych będzie odbywać się poprzez kształtowanie kluczowych kompetencji w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Proces kształcenia oparty już od pierwszej klasy na aktywności i samodzielności, wiązaniu poznania z działaniem i respektowaniu indywidualnego profilu inteligencji, to istota nowoczesnej szkoły. Ma w tym pomóc wykorzystanie w praktyce teorii Gardnera. Teoria Gardnera przeciwstawia się teorii kształcenia wszystkich "po równo", mierzenia uczniów "jedną miarą", uśredniania. Obala wiarygodność pomiarów człowieka testem na inteligencję, słynnym testem IQ. Gardner uważa, że człowiek posiada kilka poziomów inteligencji. W odniesieniu do dziecka jest aż 8 dziedzin aktywności, a szczególnie aktywność: językowa, matematyczno-przyrodnicza, artystyczna i ruchowa, komunikacyjno-informacyjna i społeczna (intra i interpersonalna). Każdy z tych poziomów może być w dorosłym życiu ważny, choć, jak wiadomo, nie wszystkie są w odpowiednim stopniu wykorzystywane. Realizację projektu rozpoczyna klasa II pod kierunkiem wychowawczyni Doroty Martuś. Szkoła ponadto otrzymała pomoce dydaktyczne za około 8 000 zł.

- galeria zdjęćUroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
"Wakacje minęły jak sen kolorowy, a trwały jak zwykle zbyt krótko...
a teraz...
... szkoła już nas woła, szkoła nas zaprasza dźwięcznym głosem dzwonka wzywa nas do klas..."

        W dniu 1.09.2009r. uroczystą Mszą Św. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. O godz.10.00 wszystkich zebranych na sali gimnastycznej powitał p.dyr.mgr Adam Kasprzyk i starym dzwonem uroczyście obwieścił, że rok szkolny 2009/2010 został rozpoczęty. Następnie uczniowie kl.III pod kierunkiem wychowawczyni Doroty Bobowskiej-Szostak programem słowno-muzycznym pożegnali wakacje i powitali szkołę. Przypomnieli również, że 70 lat temu w 1939r. dzieci polskie nie usiadły w szkolnych ławkach. Zamiast dzwonka usłyszały huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb. Rozpoczęła się najokrutniejsza z wojen. Dziś wołali o pokój na świecie!

ROK SZKOLNY 2008/2009
ROK SZKOLNY 2007/2008
ROK SZKOLNY 2006/2007