ROK SZKOLNY 2016/2017
Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

        23 czerwca 2017r.
- galeria zdjęćKlasa II na pikniku przy Kopcu

        21 czerwca 2017r.
- galeria zdjęćPrzedszkolaki w Indiańskiej Wiosce

        Dnia 13 czerwca 2017 roku Przedszkolaki z Pierzchowa wyruszyły na wycieczkę do Wioski Indiańskiej w Szczyrzycu. Piękna pogoda i słonko zachęcało do pobytu na świeżym powietrzu. Poznaliśmy kulturę i zwyczaje Indian. Mieliśmy okazję pobawić się na łonie natury. Otaczało nas mnóstwo zieleni i cały teren mogliśmy wykorzystać dla siebie. Braliśmy udział w grach sprawnościowych, przechodziliśmy przez bieżnię, strzelaliśmy z łuku, co było dla nas wielka frajdą. Obejrzeliśmy także namioty tipi, w których mieszkali Indianie, kolorowe pióropusze i sprzęty codziennego użytku. Po skończonej zabawie dzieci z żalem żegnały się z Wioską Indiańską i wracały do przedszkola.
- galeria zdjęćWycieczka kl.I do Ogrodu Doświadczeń w Krakowie

        11 czerwca 2017r.
- galeria zdjęćDzień Sportu - kl.IV-VI

        07 czerwca 2017r.
- galeria zdjęćWycieczka kl.III

        06 czerwca 2017r.
- galeria zdjęć"Po pierwsze dziecko" - akcja UNICEF (klasy IV-VI)

        "Zmęczone, głodne, brudne... Takie są dzieci, którym dzieciństwo zostało odebrane z powodu wojny. Zmuszone do opuszczenia swoich domów wyruszają w drogę, która, jak wierzą, przyniesie im lepsze życie. Niestety bardzo często nadzieje te okazują się płonne. Życie uchodźcy nie jest łatwe, a decyzja o ucieczce to ostateczność.
        UNICEF pragnie zachęcić Państwa do poświęcenia uwagi tematowi dzieci uchodźców. Podstawą pomocy niesionej potrzebującym jest zrozumienie ich sytuacji. Wiedzę i postawy najlepiej kształtuje się od najmłodszych lat, dlatego zapraszamy Państwa do zaangażowania uczniów w dyskusję o sytuacji ich rówieśników, dla których dzieciństwo to nie zabawa i spotkania z przyjaciółmi w szkole, ale walka o przeżycie.
        Obecnie na świecie ponad 10 milionów uchodźców to dzieci. Największą grupę uchodźców stanowią ofiary wojny w Syrii oraz konfliktów zbrojnych w Afganistanie i Iraku. Mieszkańcy tych krajów uciekają przed wojną, prześladowaniami i reżimem. Uciekają by żyć!
        Wojna wszędzie jest taka sama - bez względu na szerokość geograficzną, zawsze destabilizuje życie milionów ludzi. Przynosi cierpienie, ból, strach.


        31 maja uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w spotkaniu poświęconemu w/w tematyce.
- galeria zdjęćWizyta pszczelarzy

        29 maja 2017r. naszą szkołę odwiedzili pszczelarze, którzy przybliżyli nam tajniki życia pszczół.
- galeria zdjęćII. Festyn Rodzinny

        28 maja 2017r.
- galeria zdjęćGminny Konkurs Pięknego Czytania

        23 maja 2017r.
- galeria zdjęćRajd Szlakiem Papieskim

        20 maja 2017r. odbył się XVIII już Rajd Szlakiem Papieskim, tym razem z Łapanowa do Niegowici. Hasłem przewodnim tegorocznego rajdu były słowa Jana Pawła II "Człowieka trzeba mierzyć miarą serca".
        Rajd zgromadził ok. 400 uczestników. Uczniowie naszej szkoły również wzięli w nim udział. Z dobrą pogodą i wspaniałymi humorami dotarliśmy na metę w Niegowici.
- galeria zdjęćDzieci zakwalifikowane do oddziałów przedszkolnych

        Rodzice dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia (LISTA DZIECI) proszeni są o pisemne potwierdzenie woli zapisu dziecka do oddziału przedszkolnego w nieprzekraczalnym terminie do 19 maja 2017 r.
        Dokument dostępny jest w sekretariacie szkoły oraz TUTAJ.Camp Serwy - Zielona Szkoła

        W dniach 08.05-12.05 klasa druga oraz kilkoro uczniów z klasy IV, V oraz VI przebywali na Zielonej Szkole w Serwach.
- galeria zdjęć"Dzwonnik z Notre Dame"

        W czwartek 11 maja przedszkolaki z Nieznanowic i Pierzchowa oraz klasa pierwsza ze szkoły podstawowej w Pierzchowie wybrały się na wycieczkę do teatru w Bochni na spektakl muzyczny pt. "Dzwonnik z Notre Dame". To piękna opowieść o garbatym Quasimodo, który pokonuje swój lęk przed otoczeniem, przełamując barierę samotności i odrzucenia. Dzieci oglądając spektakl doświadczyły wielu przeżyć, uśmiechały się szeroko i z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów. Po spektaklu dzieci bawiły się na pobliskim placu zabaw.
- galeria zdjęćKonwersacje językowe z Chrisem Nunnerly i Collinem Morrisem w klasach IV-VI

        05.05.17r.
- galeria zdjęćWiwat Maj! - apel

        04.05.17r.
- galeria zdjęć3 Maja - uroczystości w Gdowie

        03.05.17r.
- galeria zdjęćDzieci zakwalifikowane do kl.I

        Rodzice dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia (LISTA DZIECI) proszeni są o pisemne potwierdzenie woli zapisu dziecka do klasy I w nieprzekraczalnym terminie do 28 kwietnia 2017 r.
        Dokument dostępny jest w sekretariacie szkoły oraz TUTAJ.Kraków - wycieczka kl.III

        24 kwietnia
- galeria zdjęć"Talent Show", czyli kulisy produkcji telewizyjnych


        21 kwietnia uczniowie klas IV-VI wzięli udział w interaktywnym widowisku telewizyjnym "Talent Show". Podczas widowiska uczniowie mieli okazję m.in. poznać tajniki realizacji obrazu, zobaczyć jak wygląda plan filmowu oraz praca na nim. Szczególną atrakcją była realizacja teledysku, w którym wzięli udział m.in. uczniowie naszej szkoły. Z niecierpiwością czekamy na afekty pracy montażysty!
- galeria zdjęćOgólnopolska akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile"

        Od kilku lat, co roku 19 kwietnia, nasza szkoła organizuje akcję "Żonkile" zainicjowaną 5 lat temu przez Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie. Akcja ta odbyła się w 74. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przyłączyło się do niej około tysiąca szkół, bibliotek i instytucji kultury z całej Polski.
        Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od nieznanej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
        W tym dniu nasi uczniowie wysłuchali Historię Hany Gofrit oraz rozwiązywali Quiz "Żydowski - co to znaczy?"
- galeria zdjęćApel wielkanocny

        Dnia 12 kwietnia 2017r. w szkole odbył się apel z okazji świąt Wielkanocnych. Przedstawienie wielkanocne pt. "Bajeczka wielkanocna" przygotowały dzieci z oddział u przedszkolnego w Pierzchowie. Przedszkolaki wprowadziły całą salę w atmosferę świąt wielkanocnych śpiewając piosenki i recytując wiersze. Celem przedstawienia było przybliżenie zwyczajów i tradycji wielkanocnych. Po występie pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia wielkanocne.
- galeria zdjęć77. rocznica zbrodni katyńskiej

        Dnia 10 kwietnia uczniowie klas IV-VI spotkali się, by uczcić 77. rocznicę zbrodni katyńskiej. Po zobaczeniu filmu dokumentalnego obrazującego zdarzenia z 1940 roku miała miejsce dyskusja dotycząca zdarzeń z tamtego okresu. Spotkanie zakończyło się wysłuchaniem poruszającej piosenki "Guziki" w wykonaniu Przemysława Gintrowskiego.
- galeria zdjęćBiały Marsz

        6 kwietnia 2017r. przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w XII Białym Marszu z Gdowa do Niegowici, który upamiętnia rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II. Co roku uczniowie trasę przemierzają w marszu pieszym. Niestety deszcz i chłód spowodował skrócenie trasy. Po Mszy Św. w Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej autokary przewiozły uczestników do Niegowici, gdzie po modlitwie delegacje szkół i władze samorządowe złożyły kwiaty przy replice grobu Jana Pawła II.
- galeria zdjęć"Na ratunek Ziemii" - rozdanie nagród

        Dnia 30 marca w Cinema City w Krakowie odbyła się uroczysta gala podczas której wręczono nagrody dla finalistów Wojewódzkiego Konkursu Ekologicznego "Na ratunek Ziemii". W uroczystości wzięli udział Radosław Dudek (kl.I) - odbierał nagrodę za zajęcie III miejsca w wojewódzkim turnieju wiedzy oraz Weronika Pilch (kl.VI) - odebrała nagrodę za zajęcie I miejsca w ogólnopolskim konursie literackim.
- galeria zdjęćWizyta... Rycerza

        22 marca grupa "Rewita"przeniosła naszych uczniów do czasów średniowiecza.
- galeria zdjęćPierwszy dzień wiosny!

        PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY przywitany został przez nas z radością, bowiem samorząd uczniowski przygotował z tej okazji wiele atrakcji. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania recytacji wierszy przygotowanych przez naszych uczniów w ramach konkursu pt. "Zwiastuny wiosny". Następnie jury wybrało i nagrodziło prace plastyczne przedstawiające wizerunek Pani Wiosny. Pierwszą część spotkania zakończyły występy klasy II i III. Młodsi uczniowie uraczyli nas piosenkami o tematyce wiosennej. Na zakończenie w krzyżowy ogień pytań wzięci zostali nauczyciele, dla których przygotowano wierszowane zagadki. Spotkanie zwieńczone zostało spacerem klas I-III, podczas którego ostatecznie pożegnano zimę, topiąc marzannę.
- galeria zdjęćSzóstoklasiści czytają przedszkolakom

        10 marca uczniowie kl. VI odwiedzili Przedszkole Samorządowe w Gdowie.
- galeria zdjęćDzień Kobiet - apel

        09.03.2017r.
- galeria zdjęćDzień Kobiet w kl.III

        08.03.2017r.
- galeria zdjęćW zdrowym ciele - zdrowy duch!

        Aktywny tryb życia niesie ze sobą szereg korzyści. Osoby uprawiające sport, są nie tylko zdrowsze, szczuplejsze, lecz także dzięki lepszemu dotlenieniu mózgu (ruch na świeżym powietrzu) mają sprawniejszą pamięć i koncentrację.
        1 marca, drugoklasiści przeprowadzając wywiad, podsumowali temat "Dlaczego sport jest tak ważny w życiu człowieka?". Zaproszonym gościem był nauczyciel wychowania fizycznego Pan Jarosław Mularz, który odpowiadał dzieciom na pytania dotyczące wpływu sportu na zdrowie człowieka, na jego charakter i ogólne funkcjonowanie organizmu.
- galeria zdjęćWyjazd na lodowisko - kl.IV-VI

        27 luty
- galeria zdjęćKlasa III z wizytą w Teatrze Współczesnym

        W dniu 15.02.2017r. klasa III była na wycieczce w Teatrze Współczesnym w Krakowie. Uczniowie obejrzeli spektakl "Robinson Crusoe" oraz wzięli udział w warsztatach teatralnych.
- galeria zdjęćZabawa karnawałowa - kl.IV-VI

        14 luty
- galeria zdjęćZabawa karnawałowa - oddziały przedszkolne oraz kl.I-III

        14 luty
- galeria zdjęćGminny etap 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

        26 stycznia
- galeria zdjęćSpotkanie Kolędników Misyjnych

        Tegoroczne Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych miało miejsce 21 stycznia w Parafii św. Jana Pawła II w Nowym Targu. Po przybyciu na miejsce poszczególne grupy dzieci zostały podzielone na cztery kontynenty: Amerykę, Afrykę, Azję i Oceanię. Wszyscy wspólnie spotkali się z indyjskim misjonarzem i obejrzeli film oraz prezentację mówiącą o potrzebach misji. Następnie uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Antoniego Długosza. Po Eucharystii rozpoczęła się Misyjna Droga Kolędników, której celem było Gimnazjum nr 2 w Nowym Targu, gdzie dzieci miały zabawy taneczne z wodzirejami, a także gorący, smaczny posiłek. Po zaspokojeniu głodu i pragnienia nastąpił przemarsz do kościoła, gdzie przygotowano niespodziankę w postaci pokazu laserów.
        Na zakończenie Dyrektor Papieskiego Dzieła Misyjnego ks. Tadeusz Dziedzic podziękował dzieciom, rodzicom i opiekunom za pracę w przygotowaniu kolędników misyjnych i zaprosił do dalszej działalności zgodnie z hasłem "Idźcie i głoście...".
- galeria zdjęćWszystkie Kolory Świata - finał akcji

        Dnia 20 stycznia 2017r. przy okazji świętowania Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole odbyła się charytatywna sprzedaż laleczek na rzecz UNICEF. Pieniądze pozyskane w tej edycji projektu zostaną przekazane na pomoc dzieciom w Angoli - głównie na zakup niezbędnych dla życia szczepionek, żywności terapeutycznej oraz szkolenia z zakresu leczenia dzieci ze skrajnym niedożywieniem.
        W naszej placówce powstało 19 laleczek - udało nam się zebrać kwotę 435 złotych. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy dzieciom, a także ich bliskim za przygotowanie tak pięknych "Dzieł Sztuki".
        Zapraszamy do udziału w Akcji w kolejnych latach.:)
- galeria zdjęćDzień Babci i Dziadka

        20 stycznia uroczyście obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Podczas tego miłego spotkania swoje programy artystyczne zaprezentowali uczniowie klas "0"-VI. Uroczystości towarzyszyła sprzedaż laleczek w ramach akcji Unicef - "Wszystkie kolory świata".
- galeria zdjęćSpotkanie z poetą - p.Pawłem Kękusiem

        18 stycznia 2017r. naszą szkołę odwiedził wyjątkowy poeta - Paweł Kękuś, który swoją przygodę z pisaniem rozpoczął w wieku lat 20-tu. Jego historia poruszyła serca uczniów i nauczycieli...
        Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania zebranych z biografią pana Pawła. Dzieci dowiedziały się, że w młodości został on napadnięty i dotkliwie pobity, w wyniku czego zapadł w śpiączkę. Kiedy się obudził, nie potrafił chodzić i mówić. Po długiej rehabilitacji udało mu się stanąć na nogach i przemówić, jednak wciąż sprawia mu to ogromną trudność.
        Poezja stała się dla niego nie tylko sposobem wyrażenia siebie, ale i odskocznią od codziennych problemów.
        Uczniowie naszej szkoły wysłuchali bajek i zagadek autorstwa pana Pawła, które czytane były przez jednego z jego przyjaciół. Na zakończenie dzieci mogły zrobić sobie zdjęcia w koszulkach piłkarskich, których właścicielem jest pan Paweł - oddany kibic Wisły Kraków, a także zakupić tomiki jego poezji.
        To spotkanie zapadnie w naszej pamięci na długo. Zachęcamy do odwiedzenia oficjalnej strony Pana Pawła.
- galeria zdjęćWycieczka klasy IV, V oraz VI

        13.01.2017r. uczniowie kl. IV-VI odwiedzili Muzeum Inżynierii Miejskiej oraz obejrzeli spektakl pt. "Robinson Crusoe" w Teatrze Współczesnym w Krakowie. Wzięli również udział w warsztatach teatralnych.
- galeria zdjęćSzkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek - kl.I-III

        W drugiej połowie stycznia odbędzie się Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek. W celu wyłonienia reprezentanta naszej szkoły w dniu 09.01.2017r. zorganizowano w kl.I-III szkolne eliminacje do tego Konkursu. W eliminacjach udział wzięli: Kamila Jankowicz (kl.I), Agnieszka Bobeł (kl.II), Gabriela Kostuch (kl.II), Sara Mikuła (kl.II) oraz Szymon Kowal (kl.III). Miło nam poinformować, iż eliminacje wygrał i w Gminnym Konkursie będzie reprezentował nas Szymon Kowal. Serdecznie gratulujemy!
- galeria zdjęćKolęda Misyjna 2016

        Kolędnicy Misyjni parafii Niegowić, podobnie jak w poprzednich latach, również i w tym roku tj. 27 grudnia 2016r. wędrowali od domu do domu by podzielić się radością Świąt Bożego Narodzenia i pomóc dzieciom z Tajlandii jak również zaprzyjaźnionej szkole na Madagaskarze. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz Gimnazjum im. księdza Karola Wojtyły w Niegowici ochoczo włączyli się w dzieło kolędników misyjnych. W godzinach porannych sześć grup w łącznej liczbie 45 osób wyruszyło z kolędą do rodzin w Pierzchowie, Niewiarowie i Nieznanowicach. Wspólne kolędowanie zaowocowało kwotą 4272 zł., która została przekazana na cele misyjne dla dzieci z Tajlandii i Madagaskaru. Uczniom wędrówkę z kolędą utrudniał deszcz jak również wiejący silnie wiatr. Dlatego też doceniamy ich trud włożony w tegoroczne kolędowanie.
        Wszystkim, którzy zaangażowali się w dzieło kolędowania misyjnego tzn. dzieciom, młodzieży, opiece, rodzicom bardzo serdecznie dziękujemy i wyrażamy nadzieję na dalszą współpracę, a zarazem wsparcie tego, jakże pięknego dzieła w przyszłym roku.
- galeria zdjęćKlasowe Wigilie

        22 grudnia uczniowie poszczególnych klas spotkali się przy wigilijnych stołach. Dzieląc się opłatkiem składali sobie i nauczycielom świąteczne życzenia. Podczas spotkań śpiewano kolędy i częstowano się łakociami przygotowanymi przez rodziców, którym serdecznie DZIĘKUJEMY!
- galeria zdjęćSpotkanie Wigilijne - oddział przedszkolny w Pierzchowie

        22 grudnia w przedszkolu odbyło się spotkanie wigilijne, podczas którego wspólnie śpiewano kolędy, dzielono się opłatkiem i składano życzenia. Po życzeniach wszyscy wspólnie zasiedli do stołów, na których nie brakowało słodkości.
- galeria zdjęćSzkolne konkursy rozstrzygnięte

        22 grudnia zostały rozstrzygnięte dwa szkolne konkursy zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Pierwszy z nich był związany z akcją charytatywną organizowaną przez Centrum Wolontariatu w Podolanach, polegającą na zbiórce karmy dla bezdomnych zwierząt. Nagrodę główną - ogromnego Misia, za największe wsparcie akcji, wygrała Angelika Zając z kl.II. Druki konkurs był konkursem plastycznym polegającym na namalowaniu portetu Pani Zimy. Autorzy najpiękniejszych prac otrzymali nagrody książkowe.
- galeria zdjęć"Opowieść Wigilijna" - spektakl

        21 grudnia 2016r. uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z "Opowieścią wigilijną" - jednym z najsłynniejszych dzieł Charlesa Dickensa. Było to prawdziwie teatralne wydarzenie z morałem, opowiadające o magii Świąt Bożego Narodzenia. Powieść powstała w 1843 roku i od tego czasu doczekała się niezliczonej ilości adaptacji scenicznych, filmowych i muzycznych. Do tej listy dołożyliśmy i naszą wizję tej niezwykłej historii.
        Wśród bajkowej, urokliwej i teatralnej scenografii, na scenie wystąpiło kilkunastu zdolnych artystów z klasy IV i VI. Spektakl wzbogacony został wyjątkowymi efektami multimedialnymi i dźwiękowymi, które przeniosły widownię do XIX w., a opowieść o starym, zgorzkniałym kupcu, Ebenezerze Scrooge'u, który pewnej wigilijnej nocy doświadcza najgłębszej przemiany, nieustannie przypomina nam, czym jest przyjaźń, miłość, związki rodzinne i w końcu magia Świąt Bożego Narodzenia.

- galeria zdjęćŚwiąta tuż, tuż - oddział przedszkolny w Pierzchowie

        Nadszedł oczekiwany dzień. Dnia 21.12.2016r. w przedszkolu dzieci wspólnie ubierały w swojej sali choinkę. Na początku choinka wyglądała skromnie, ale przedszkolaki zmieniły ją w piękne, kolorowe drzewko. Dzieci podchodziły i ubierały choinkę z dużym zaangażowaniem i przejęciem. Ubogie drzewko zmieniło się w różnobarwną Pannę zieloną. Na koniec wszystkie dzieci zaśpiewały piosenkę "Stała pod śniegiem panna zielona".

- galeria zdjęćŚwiąteczne wypieki kl.I

        21.12.2016r.

- galeria zdjęćOzdabiamy pierniczki - oddział przedszkolny w Pierzchowie

        W naszym przedszkolu dzieci rozpoczęły przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia od zdobienia przepysznych pierników. Otrzymali pierniki w różnych kształtach: choinek, gwiazdeczek oraz dzwoneczków. Każdy z przedszkolaków otrzymał również kolorową posypkę oraz pisaki lukrowe, którymi mógł ozdobić swoje pierniczki w dowolny sposób. Było przy tym wiele pysznej zabawy.

- galeria zdjęćIV Gminny Przegląd Piosenki Angielskiej

        16.12.2016r. .

- galeria zdjęć"Szlachetna paczka" - relacja z wręczenia paczki Rodzinie

Drogi Darczyńco,
Cieszymy się, że razem z nami zmieniasz świat na lepsze! Miłość wyrażana jest poprzez wrażliwość na drugiego człowieka. Darczyńcy SZLACHETNEJ PACZKI dodatkowo okazują ją w prezencie, który trafia prosto w serca rodziny. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś pomaga spełnić nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne. Cieszymy się, że jesteście częścią tej radości, którą przeżywała obdarowana rodzina podczas dostarczenia Paczki.

Wolontariusz, który opiekował się rodziną (oznaczonej numerem MLP II-2521-543797), chciał przekazać kilka słów od siebie.

Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki.
Kiedy przyjechaliśmy rodzina przygotowała ciasto, aby nas ugościć. Starała się jak tylko potrafi przywitać nas tym co ma. Kiedy zaczęliśmy wnosić paczki do domu wszyscy byli tak zaskoczeni ich ilością, że zabrakło słów. Pani Ewa usiadła na łóżku delikatnie ocierając napływające łzy za każdym spojrzeniem na leżące na ziemi pakunki. Powtarzała tylko, że jest tego za dużo i nie spodziewała się takiej ilości, dziękując w każdym zdaniu. Miłosz delikatnie otwierał każdy prezent, a kiedy dostrzegł olbrzymie klocki Lego od razu chciał je otwierać. Na jego oczach pojawiły się łzy szczęścia. Skomentował tylko zdaniem: "Mamo! Popatrz, to niemożliwe". Pani Ewa cały czas próbowała z nami rozmawiać, ale nie mogła się skupić, ponieważ nie wiedziała jak to możliwe, że nagle spadło na jej dom aż tyle dobra. Każdy prezent był nie tylko starannie zapakowany, ale dobrany z wielkim zaangażowaniem dla każdego członka rodziny. Kiedy położono na kolanach niepełnosprawnej Anieli pieska na twarzy od razu pojawił się uśmiech, który wywołał w nas wszystkich wzruszenie sytuacją. Rodzina cały czas chciała się jakoś odwdzięczyć, ale wszystko to przerastało jej oczekiwania i nawet nie wiedziała jak to zrobić. Kiedy tylko odetchnęli, Pani Ewa napisała wiadomość, w której jeszcze raz dziękowała każdemu kto dołożył starań do stworzenia paczki, ale także przepraszała za to, że była w tak wielkim szoku, że nie potrafiła wyrazić żadnych emocji. Powtarzała tylko, że zauważyła, że "dotarło do nas dobro i to z podwojoną siłą, podkreślając, że już namawia strażaków z jej miejscowości, by zaangażowali się w Szlachetną Paczkę za rok". W czasie otwierania paczek były obecne babcie, które trzymając za rękę Anielkę powtarzały: "zobacz co się dzieje, to nieprawdopodobne". Każdy, kto spoglądał na rozpakowane prezenty wzruszał się w tym momencie.

Co chce przekazać Wam wolontariusz:
Pragnę serdecznie podziękować za wspaniałą współpracę i pomoc, którą otrzymała rodzina. Przez cały czas przygotowywania paczki odczuwałam, że robią ją osoby, które starają się włożyć w jej przygotowanie nie tylko rzeczy materialne, ale całe serce. Kiedy zobaczyłam ilość, wielkość i to, co znajduje się w paczkach sama byłam w olbrzymim szoku - ile starań musiało być włożonych w tak doskonałe dobranie prezentów. Nie zabrakło niczego, a wręcz wszystkiego było nadmiar. "Małe klocki Lego" zamieniły się w olbrzymią paczkę, a jeden zwykły blender w dwa wspaniałe urządzenia. Dziękuję w imieniu własnym, ale i całej rodziny za serce jakie włożyli Państwo w przygotowanie paczki. Mam do przekazania prezent - to laurka przygotowana przez niepełnosprawną Anielę wraz ze swoją nauczycielką. Tak jak się zadeklarowałam, przekażę przy najbliższym spotkaniu. Jeszcze raz bardzo dziękuję za wszystko.

Co chce powiedzieć od siebie rodzina:
"Jesteśmy bardzo wdzięczni i mile zaskoczeni. Nie spodziewaliśmy się tak dużo dobrego. Przerosło to nasze najśmielsze oczekiwania, a ja byłam tak zaskoczona, że nawet nie wiem czy wyraziłam swoją wdzięczność."
Kiermasz Świąteczny

        11.12.2016r. Rada Rodziców przy naszej szkole zorganizowała Kiermasz Świąteczny. Cały dochód z kiermaszu zostanie przekazany na potrzeby uczniów naszej szkoły.

- galeria zdjęć"Godzina Kodowania" - międzynarodowa akcja w klasach IV-VI


        "Godzina Kodowania" ("The Hour of Code") to międzynarodowa akcja organizowana przez fundację Code.org. Jej celem jest zachęcenie dzieci i dorosłych do nauki kodowania.
        W 2016 roku Tydzień Edukacji Informatycznej przypadł na 05-09 grudnia. Jednak w "Godzinie Kodowania" można uczestniczyć przez cały rok, 24/7, z dowolnego miejsca, w którym jest dostęp do Internetu.
        Do tej międzynarodowej akcji, już po raz drugi, dołączyli również nasi uczniowie. Szóstoklasiści od początku roku szkolnego pogłębiali swoją wiedzę dotyczącą zarówno algorytmiki jak i wizualnego programowania w Scratch'u, czego efektem były napisane przez nich m.in. proste programy użytkowe oraz gry komputerowe. Dodatkowo podczas "The Hour of Code" sprawdzili oni swoją wiedzę i umiejętności poprzez oficjalną stronę fundacji. Uczniowie wykonywali "programistyczne" zadania wraz z ulubionymi postaciami z kreskówek. Każdy z nich pracował indywidulanie, w swoim tempie, pomagając sobie wzajemnie. Do tej zabawy włączyła się również część uczniów z klasy piątej.
        Nasi czwartoklasiści od września 2016r. uczestniczą w kole programistycznym "Programować każdy może" oraz w kuratoryjnej innowacji pedagogicznej z zakresu programowania (podczas zajęć komputerowych). Podczas koła uczniowie poznają tajniki programowania w Baltie i trzeba przyznać, że... radzą sobie świetnie! Również oni dołączyli się do tegorocznej Godziny Kodowania, co sprawiło im wiele radości.

- galeria zdjęćFinał akcji "Szlachetna Paczka"

        09.12.2016r. nasza Szlachetna Paczka została dostarczona do Centrali, skąd powędruje prosto do Rodziny. Wszystkim, którzy włączyli się do tej akcji serdecznie DZIĘKUJEMY!!!

- galeria zdjęćŚwięty Mikołaj z wizytą w klasach I-VI

        07.12.2016r.

- galeria zdjęćŚwięty Mikołaj z wizytą u przedszkolaków z Pierzchowa

        07.12.2016r.

- galeria zdjęćKlasy I-III poszukiwały Św. Mikołaja

        W dniu 6 grudnia 2016r. uczniowie kl.I-III udali się na wycieczkę do Zatora w poszukiwaniu św. Mikołaja. I udało się!!! W Parku św. Mikołaja czekało na nas wiele atrakcji. Wędrując alejkami odwiedzaliśmy domki, w których mieszkali bohaterowie różnych bajek. Spotkaliśmy tam Królową Śniegu, Kopciuszka, Czerwonego Kapturka, Kota w Butach i wiele innych bajkowych postaci. Zwiedziliśmy Indiańską wioskę oraz odwiedziliśmy kino 360 3D, gdzie obejrzeliśmy seans "BEE MUSICAL, czyli pszczółki rozrabiają". Wielką atrakcją była olbrzymia zjeżdżalnia - tegoroczna nowość Parku Świętego Mikołaja oraz diabelski młyn i przejażdżka bajkową ciuchcią. Stawialiśmy też nieporadnie swoje pierwsze kroki na lodowisku, gdzie zaliczyliśmy wiele upadków, ale zabawa była rewelacyjna. Po tak wyczerpujących zabawach przyszedł czas na posiłek w cieplutkiej i przytulnej karczmie. No i oczywiście odwiedziliśmy domek Mikołaja, gdzie czekał na nas gospodarz częstujący cukierkami. Dopełnieniem wszystkiego była bajkowa parada, w której uczestniczyły postacie z bajek wraz ze św. Mikołajem. Każdy mógł je dotknąć, przywitać się, a nawet zrobić z nimi zdjęcie. Pomimo niskiej temperatury atmosfera była naprawdę gorąca.

- galeria zdjęćMikołajki w kręgielni - kl.IV-VI

        05.12.2016r. uczniowie kl. IV i VI, a 07.12.2016r. - kl.V spędzili mikołajki w kręgielni.

- galeria zdjęćFinał akcji "Pomóżmy zwierzętom w schroniskach przetrwać zimę"

        02.12.2016r. miał miejsce finał akcji "Pomóżmy zwierzętom w schroniskach przetrwać zimę". Wszystkie zebrane dary zostały odebrane przez Panią Wlotariusz z Centrum Wolontariatu w Podolanach. Serdecznie dziękujemy Uczniom, Rodzicom oraz Nauczycielom za włączenie się do tej akcji.

- galeria zdjęćGminny Konkurs Głośnego Czytania w Języku Angielskim

        Dnia 1 grudnia troje uczniów klasy szóstej z naszej szkoły wzięło udział w IV Gminnym Konkursie Głośnego Czytania w Języku Angielskim organizowanym przez Szkołę Podstawową w Gdowie. Gratulujemy Karolowi Dudkowi, który w tym dniu zdobył miejsce czwarte (pierwsze wyróżnienie).

- galeria zdjęćAndrzejki - oddział przedszkolny w Pierzchowie

        W naszym przedszkolu andrzejkowe wróżby odbyły się 30 listopada. Dzieci mogły poznać swoją przyszłość i dowiedzieć się, co może zdarzyć się w ich życiu w niedalekiej przyszłości. Nie mogło też zabraknąć wróżenia z butów. Wiele radości sprawiły dzieciom tańce i zabawy. Był również słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie...

- galeria zdjęćAndrzejki - kl.I-III

       

- galeria zdjęć"Święto Pluszowego Misia" - oddział przedszkolny w Pierzchowie

        25.11.2016r. w przedszkolu obchodziliśmy "Święto Pluszowego Misia". W tym dniu dzieci przyniosły swoje ulubione misie duże i małe. Czytaliśmy wiersze, rozwiązywaliśmy zagadki i oglądaliśmy bajki o misiach. Był również taniec przy muzyce i degustacja słodkości. Zabawa zakończyła się kolorowaniem misia pastelami.

- galeria zdjęćAndrzejki - kl.IV-VI

        24.11.2016r.

- galeria zdjęćTyniec - wycieczka kl.VI

        23.11.2016r. klasa VI oraz kilkoro uczniów z kl. V wzięło udział w wycieczce do Tyńca w związku z kończącymi się obchodami 1050. lecia chrztu Polski. Opactwo w Tyńcu jest najstarszym istniejącym w Polsce klasztorem, którego założyciele - benedyktyni byli w sercu wydarzeń związanych z wprowadzaniem chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Uczniowie dowiedzieli się czym był kraj Mieszka I przed 966r., a czym stał się w wyniku chrystianizacji. Przeżyli fajną zabawę uczestnicząc w grze planszowej wielkoformatowej oraz w odbijaniu pamiątkowej reprodukcji metodą sitodruku. Niektórzy uwiecznili swój pobyt w Tyńcu nie tylko na fotografii, ale również na podkoszulkach i bluzach!

- galeria zdjęć"Szlachetna Paczka" - zbieramy dary


         Samorząd Uczniowski, tak jak w poprzednich latach, wybrał rodzinę, której przygotujemy w tym roku świąteczną paczkę w ramach akcji "Szlachetna Paczka" stowarzyszenia "Wiosna". Z góry dziękujemy wszystkim, którzy włączą się do naszej zbiórki. Dary proszę przynosić do szkoły. Zbiórka trwa do 8 grudnia!
Kod rodziny: MLP II-2521-543797.

Zbieramy m.in.:
- niepsującą się żywność (np. makarony, cukier, kasze, ryż, olej, dżemy, konserwy mięsne i rybne, warzywa w puszkach, słodycze, płatki śniadaniowe, kawę, herbatę, nutelle, itp.),
- produkty żywnościowe dla niemowląt (np. soczki, przeciery, kaszki, itp.),
- przybory szkolne (zeszyty, bloki, kredki, farbki, plastelina, papier kolorowy, nożyczki, klej, piórnik, przybory do pisania, mazaki, itp.),
- środki czystości (proszek do prania, płyny czyszczące, płyny do mycia naczyń, szampon, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, mydło/żel myjący, rękawice gumowe, kosmetyki, chusteczki nawilżone, podkłady higieniczne, itp.),

Potrzebne też są:
- kubki
- poduszka, kołdra, koc, pościel oraz ręczniki,
- klocki LEGO dla chłopca - lubi budować (jest to jego marzenie),
- zabawka, która się rusza - dla chorej dziewczynki.

Opis Rodziny:
Pani Ewa (38 l.) i pan Adam (39 l.) są rodzicami dwójki dzieci: Miłosza (11 l.) oraz Anieli (16 l.) - chorej na porażenie mózgowe. Po odliczeniu kosztów mieszkania i leczenia Anieli, rodzinie pozostaje 677zł na jednego członka rodziny. Pieniądze te przez długi czas pozwalały na utrzymanie 4-o osobowej rodziny z niepełnosprawną córką. Jednak w tym roku pojawił się problem, ponieważ Aniela musiała przejść 3 niezbędne operacje, które były szansą na lepsze życie. Operacje były bardzo kosztowne, dlatego rodzina znalazła się w ciężkiej sytuacji. Ich cały dochód oraz oszczędności zostały przeznaczone na ten cel. Rodzina cały czas podejmuje starania, aby poprawić obecną sytuację. Remontuje własnymi siłami dom. Na każdym kroku stara się zapewniać potrzebną opiekę Anielce. Marzą o wykończeniu domu, aby zapewnić odpowiednie warunki chorej córce. Rodzina powoli stara się wracać do normalności. Wciąż jednak brakuje pieniędzy na wyposażenie mieszkania i podstawowe sprzęty, które są najdroższe i najczęściej się zużywają.Wieczornica Patriotyczna

        Wieczorem 10 listopada 2016r. Szkoła Podstawowa im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Pierzchowie miała zaszczyt po raz kolejny uczcić 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
        W wieczornicę zaangażowali się z równym zapałem uczniowie, absolwenci, grono pedagogiczne oraz rodzice. Czynny udział w "wieczornym śpiewaniu" wzięło także Koło Gospodyń Wiejskich z Pierzchowa. Nasze obchody Narodowego Święta Niepodległości uświetnili przedstawiciele samorządu lokalnego z panem Wójtem na czele oraz sołtysi Pierzchowa i Niewiarowa, a także ks. Dziekan i była pani dyrektor naszej szkoły.
        W ten podniosły wieczór nie zabrakło refleksji nad losem wszystkich, którzy poświęcili swoje życie dla niepodległej Polski, ale także i radości z Polski i Polaków, którzy dzisiaj swoim codziennym trudem budują Niepodległą. Pieśni i piosenki wykonane zarówno przez młodzież jak i panie z KGW, wiersze polskich poetów oraz kilka słów o historii naszego kraju, tej trudnej, ale jakże pięknej historii pozwoliły wszystkim uczestnikom tego wydarzenia wprowadzić się w podniosły nastrój. Każdy z obecnych mógł również poprzez wspólne śpiewanie radować się z naszej wolności.

- galeria zdjęćZdrowe śniadanie u przedszkolaków z Pierzchowa

        "Śniadanie daje moc" to program promujący zasady zdrowego odżywiania. 08.XI.2016r. w przedszkolu przygotowywaliśmy pyszne i zdrowe śniadanie. Omawialiśmy w jaki sposób taki posiłek powinien być skomponowany, a także zalety jakie płyną ze zdrowego odżywiania. Dzieci zostały zapoznane z 12 zasadami prawidłowego żywienia. Największą radością dzieci było to, że zrobiły samodzielnie śniadanie.

- galeria zdjęćKlasa III oddaje hołd gen. J.H.Dąbrowskiemu

        28.10.16r.

- galeria zdjęćOdblaskowa Szkoła - happening

        W dniu 26.10.2016r. w ramach akcji "Odblaskowa Szkoła" zorganizowaliśmy happening, który miał na celu zachęcenie uczniów i mieszkańców do noszenia odblasków. Każda klasa począwszy od najmłodszych zerówkowiczów, aż po klasę szóstą przygotowała bardzo ciekawe hasła, a także piosenki zachęcające do noszenia odblasków np. "Bezpieczeństwo ważna rzecz, więc odblaski musisz mieć", "Kiedy idziesz ciemną drogą weź odblaski, bo pomogą", itd. Nad bezpieczeństwem czuwali Policjanci z Wydział Ruchu Drogowego - KPP w Wieliczce.

- galeria zdjęćMiędzyszkolny Turniej Wiedzy "Święty Jan Paweł II - Nasz Wielki Patron"

        W dniu 25.10.2016 w budynku OSP w Niegowici miał miejsce VII Międzyszkolny Turniej Wiedzy "Święty Jan Paweł II - Nasz Wielki Patron". Wzięło w nim udział dwanaście drużyn z dziewięciu okolicznych szkół. Uczniowie rozwiązywali zadania i odpowiadali na szereg trudnych pytań drużynowo oraz indywidualnie. Szkołę w Pierzchowie reprezentowała drużyna z klasy czwartej w składzie: Jakub Martyna, Albert Kowal oraz Dominik Dudek. W klasyfikacji drużynowej przyznano następujące miejsca:
- I SZKOŁA PODSTAWOWA W BILCZYCACH
- II SZKOŁA PODSTAWOWA W PIERZCHOWIE
- III SZKOŁA PODSTAWOWA W WINIARACH ORAZ W GDOWIE (KL. IVb )
W klasyfikacji indywidualnej:
- I MIEJSCE JAKUB MARTYNA - PIERZCHÓW
- II MIEJSCE GABRIELA GUMUŁKA - ZRĘCZYCE
- III MIEJSCE PATRYCJA PUSTUŁA - NIEGOWIĆ
Uczniowie reprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy . GRATULACJE!!!


- galeria zdjęćŚlubowanie kl.I

Przyrzekamy uczyć się pilnie...
Chcemy swoją nauką i zachowaniem
sprawiać radość rodzicom i nauczycielom
oraz naszej Ojczyźnie - Polsce.


        Tak brzmiały słowa ślubowania, które w dniu 25 października w obecności Dyrekcji, Grona Pedagogicznego, zaproszonych Gości, Rodziców oraz koleżanek i kolegów złożyli uczniowie klasy I. Było to dla nich bardzo ważne wydarzenie, nakręcone przez TVS, czyli Szkolną Lokalną Telewizję. Pierwszoklasiści wystąpili w programie pod wiele mówiącym tytułem "Jak oni ślubują". Występom dzieci przyglądała się komisja w składzie:
- Dorota Zawadzka "Super Niania",
- Magda Gessler - mistrzyni kuchni i znawczyni dobrego i zdrowego odżywiania,
- Komendant Główny Policji,
- Przedstawiciel Prezydenta Generał Wojska Polskiego.
Pierwszaki musiały odpowiedzieć na pytania:
- Co powinien wiedzieć uczeń?
- Po co się uczyć?
oraz
- Wykazać się znajomością przepisów drogowych i wiedzą na temat zdrowego odżywiania.
- Odpowiedzieć na pytania wiersza, "Kto Ty jesteś?" i jakie są nasze barwy ojczyste?
Po wspaniale zdanym egzaminie jury oraz publiczność zdecydowała, że dzieci zasługują, aby zostały przyjęte w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. gen. J.H.Dąbrowskiego w Pierzchowie. Zanim jednak złożyli ślubowanie uczennica kl. II wyjaśniła pierwszakom, co ślubowanie w szkole znaczy. Po odśpiewaniu hymnu, w podniosłej atmosferze uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, następnie Pani Dyrektor każdego pierwszaka pasowała dużym ołówkiem na ucznia Szkoły Podstawowej w Pierzchowie, a na potwierdzenie tego faktu wręczyła legitymacje uczniowskie. Dzieci otrzymały także upominki od rodziców i wychowawcy. Na zakończenie wystąpiły z programem artystycznym uczniowie kl. II, którzy zapewnili pierwszoklasistów o swojej pomocy oraz wręczyli im wiele drobnych upominków. Po części oficjalnej przyszedł czas na pamiątkowe zdjęcia oraz poczęstunek. Aby radości nie było końca Wodzirej porwał dzieci do tańca i wspólnej zabawy. Ten dzień na zawsze pozostanie w pamięci najmłodszych uczniów naszej szkoły.

- galeria zdjęćWycieczka do Zakopanego - kl.I

        W dniach 22 i 23 października uczniowie kl. I wraz z rodzicami pojechali na dwudniową wycieczkę do Zakopanego, Murzasichla i Chochołowa. Był to wyjazd integracyjny, którego celem było wzajemne poznanie się uczniów, rodziców i wychowawcy oraz miłe spędzenie czasu, a także rekreacja i wypoczynek. Nie zabrakło także edukacji.
        Pierwszym punktem programu był wyjazd kolejką na Gubałówkę, który był prawdziwą atrakcją dla dzieciaków. Następnie spacer Krupówkami i zakup pamiątek. Później udaliśmy się do Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN gdzie zapoznaliśmy się z wielką makietą Tatr i wysłuchaliśmy prezentacji o TPN. W sali audiowizualnej obejrzeliśmy film przyrodniczy. Największą atrakcją okazała się Sala Odkryć. Tutaj dowiedzieliśmy się, dlaczego nie wolno dokarmiać dzikich zwierząt, czy też wprowadzać psów na teren parku. W zabawny, a zarazem zrozumiały sposób poznaliśmy rolę kornika w przyrodzie, zasady bezpiecznej wycieczki oraz z bliska poznaliśmy produkcję podhalańskiego oscypka. Przy stolikach interaktywnych mogliśmy rozpoznawać tatrzańskie skały, szyszki, płazy, czy też gady. Przez stereoskopy oglądaliśmy trójwymiarowe zdjęcia 100 gatunków roślin, bezkręgowców, porostów i grzybów. Graliśmy także w gry kinect, wcielając się w rolę spłoszonego jelenia lub kozicy skaczącej po skałach. Kolejną atrakcją była gra życie świstaka. Dla tych, którzy lubią ćwiczyć pamięć były gry memory, quizy oraz puzzle. Była to fantastyczna nauka przez zabawę i każdy znalazł coś ciekawego dla siebie, nawet rodzice świetnie się bawili. Późnym popołudniem przyjechaliśmy do Murzasichla, gdzie mieliśmy pyszną obiadokolację oraz wieczorek integracyjny po góralsku. Do tańca przygrywała nam kapela. Poznaliśmy także strój góralski, posłuchaliśmy gwary oraz skosztowaliśmy oscypka z żurawiną. Radości nie było końca, zmęczeni, ale szczęśliwi poszliśmy spać.
        Następnego dnia pojechaliśmy na Chochołowskie Termy, gdzie szaleństwom nie było końca. Kąpiąc się w basenach podziwialiśmy panoramę Tatr pokrytych śniegiem. Było to możliwe dzięki pięknej, słonecznej pogodzie. Ten wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci.

- galeria zdjęćKlasa V zwiedza Kraków

        20 października klasa V uczestniczyła w wycieczce do Krakowa. Uczniowie zwiedzili Podziemia Krakowskiego Rynku, gdzie mogli dowiedzieć się, jak wyglądało średniowieczne miasto, oraz jak żyli ludzie tysiąc lat temu. Następnie dzieci udały się na Wzgórze Wawelskie (niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce), gdzie poznały jego historię. Potem zwiedzili Katedrę Wawelską - miejsce, gdzie niegdyś władcy otrzymywali królewską koronę, żenili się, mieszkali, chrzcili swoje dzieci i gdzie później spoczęli na wieki.

- galeria zdjęćSpotkanie z Panią Policjant

        18 października naszą szkołę odwiedziła Pani Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce. Pani Policjant poprowadziła dwa spotkania. Pierwsze dla przedszkolaków i uczniów kl.I-III poruszało zagadnienia bezpieczeństwa na drodze, drugie dla klas IV-VI na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz cyberprzemocy.
Ogłoszenie Rady Rodziców


Odsłonięcie pomnika ks. Karola Wojtyły

        14.10.2016r. nasz Poczet Sztandarowy brał udział w uroczystości odsłonięcia pomnika ks. Karola Wojtyły w Gdowie.

- galeria zdjęćDzień Edukacji Narodowej

        Dnia 14.10.2016r. społeczność naszej szkoły świętowała Dzień Edukacji Narodowej. Dyrekcja, zaproszeni emerytowani nauczyciele, Grono Pedagogiczne, pracownicy szkoły, uczniowie oraz rodzice wzięli udział w krótkiej akademii przygotowanej przez klasę VI. Obok treści historycznych pojawiły się również zabawne akcenty, które wywołały uśmiech na twarzach wszystkich uczestników apelu. Następnie swój talent zaprezentowali uczniowie klasy III, którzy zaśpiewali piosenkę o niespodziankach, przygotowując grunt, do wręczenia zebranym nauczycielom małego, słodkiego podarku. Po programie artystycznym przyszedł czas na podsumowanie konkursu na wiersz o nauczycielu. Po odczytaniu wszystkich utworów, autorzy nagrodzeni zostali słodkim podarunkiem. Na zakończenie Dyrekcja podziękowała nauczycielom za ich pracę, a Rada Rodziców złożywszy życzenia, przekazała kwiaty na ręce Dyrekcji.

- galeria zdjęćPunkt Informacji Kryzysowej w Wieliczce


"Bezpieczna Szkoła" - warsztaty

        07.10.16r., w ramach projektu "Bezpieczna Szkoła" odbyły się godzinne warasztaty dla uczniów klas I-VI. Uczniowie kl.I-III uczestniczyli w zajęciach p.t. "Samoocena" (kształtowanie umiejętności właściwej oceny samego siebie i innych), a kl.IV-VI rozmiawiały o agresji (słownej, fizycznej i psychicznej). Warsztaty prowadzone były przez doświadczoną panią psycholog.
Przygotowujemy sałatkę owocową - kl."0" (Pierzchów)

        07.10.16r.

- galeria zdjęćŻywa lekcja zoologi

        6.10.2016r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-VI mieli okazję uczestniczyć w żywej lekcji zoologii, podczas której zaprezentowano egzotyczne owady, płazy i gady.

- galeria zdjęć"Wszystkie kolory świata" - UNICEF


        Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka? My już wiemy, że TAK! Już niebawem ruszamy z dobrze wam znanym projektem UNICEF - WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA. W Polsce kampanię wpiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.
Naszym celem jest:
- kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury,
- pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne,
- zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Angoli.
        Dlaczego warto wziąć udział w tej kampanii? Odpowiedź wydaje się oczywista! Poza fantastyczną zabawą towarzyszącą szyciu laleczek, przyczyniamy się do poprawy losu setek tysięcy dzieci na świecie. Ostatnim razem, dzięki zaangażowaniu szkół i przedszkoli, udało się pozyskać prawie 2 miliony złotych na ratowanie życia dzieci w Sierra Leona, Czadzie i Sudanie Południowym. Bez naszego zaangażowania setki tysięcy dzieci nie otrzymałyby ratujących życie szczepionek.
        I tym razem w ramach akcji uczniowie będą przygotowywali charytatywne, szmaciane laleczki UNICEF. Laleczki te są niezwykłe, ponieważ symbolizują pomoc uczniów dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie. Każda z nich będzie miała swoją tożsamość. Uczniowie sami wybiorą kraj pochodzenia dla wykonanej przez siebie laleczki, określą jej kolor skóry, strój, a także imię i wiek, które umieszczą w "akcie urodzenia". Laleczki zostaną zaprezentowane podczas specjalnie zorganizowanych w szkole imprez, spotkań, festiwali etc. Każdy z zaproszonych gości będzie mógł zaopiekować się wybraną laleczką w zamian za przekazanie darowizny na rzecz ratowania życia dzieci w Angoli. Minimalna kwota darowizny w wysokości 10 zł umożliwi zaszczepienie jednego dziecka przeciw najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego, a tym samym pozwoli na uratowanie mu życia.
        Zatem igły w dłoń i do szycia!!!90-lecie OSP w Pierzchowie

        W niedzielę, 2.10.2016r., uczniowie klasy III wystąpili dla Strażaków podczas uroczystości 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Pierzchowie. Dzieci zaprezentowały przedstawienie "Jak Wojtek został strażakiem" oraz złożyły życzenia: "Z okazji pięknego jubileuszu 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Pierzchowie, w imieniu Pani Dyrektor, Nauczycieli i Uczniów składamy serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Życzymy Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech św. Florian otacza Was swoją opieką w wypełnianiu strażackiej powinności, a ta trudna służba niech będzie dla Was źródłem satysfakcji i powodem do dumy."

- galeria zdjęćKrew = prezent inny niż wszystkie

        02 października w Pierzchowie obchodzony był Jubileuszu 90-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. W ramach obchodów zorganizowano akcję krwiodawstwa "Krew = prezent inny niż wszystkie", która odbyła się w budynku naszej szkoły. Podczas zbiórki zebrano 18 litrów krwi. Każdy, kto oddał krew został wpisany do specjalnej księgi, którą podarowano strażakom podczas Ich jubileuszu.
        Organizatorami Zbiórki Krwi byli: Szkoła Podstawowa w Pierzchowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Pierzchowie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Pierzchowie.
        Szczegółowe podsumowanie Zbiórki Krwi oraz więcej zdjęć znajduje się TUTAJ.

- galeria zdjęć"Odblaskowa Klasa" - kl.V

        30 września, w piątek wieczorem, uczniowie klasy piątej spotkali się przy Kopcu gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, aby wykonać zdjęcia do konkursu "Odblaskowa Klasa" organizowanego przez firmę Kando Plus. Po wykonaniu zdjęć uczniowie udali się do domu jednego z uczniów, gdzie po poczęstunku przygotowanym przez mamę spędzili miło czas bawiąc się w ogrodzie

- galeria zdjęćOgólnopolski konkurs "Odblaskowa Klasa"

        Od 1 października uczniowie naszej szkoły zobowiązani są do noszenia kamizelek odblaskowych. W związku z tym klasa VI postanowiła pokazać młodszym kolegom, że odblaski mogą nie tylko ratować życie, ale i dać szansę na dobrą zabawę. Przekonali się o tym Kuba, Oliwia, Ola, Karolina i Gabrysia, którzy wzięli udział w sesji zdjęciowej pt. "Odblaski życia". Najlepsze zdjęcia wezmą udział w ogólnopolskim konkursie "Odblaskowa klasa". Trzymajcie za nich kciuki!!!

- galeria zdjęćSprzątanie świata

        "Sprzątanie świata" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska. W piątek 30.09.2016r. klasa III przyłączyła się do tej najpowszechniejszej w naszym kraju wolontariackiej akcji na rzecz poszanowania środowiska.

- galeria zdjęćVI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

        30.09.2016r. klasy III-VI wzięły udział w VI Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Obchody te były poprzedzone tygodniowymi przygotowaniami, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia zarówno w szkole, jak i w domu z rodzicami.
        Klasa III podczas zajęć lekcyjnych sprawdzała znajomość tabliczki mnożenia w zakresie 50. Kilku osobom udało się zdać egzamin, a więc bezbłędnie wykonać wszystkie zadania. Otrzymali oni pamiątkowy certyfikat "Eksperta Tabliczki Mnożenia".
        Klasy IV-VI obchody ŚDTM rozpoczęły "śpiewającą" tabliczką mnożenia. Następnie uczniowie poznali technikę mnożenia "na palcach" przez liczby 6, 7, 8 , 9 oraz 10. Po wzajemnym przepytaniu i powtórzeniu tabliczki przystąpiliśmy do egzaminu.
        Egzaminy były przeprowadzane w trzech dwuosobowych komisjach, w skład których wchodził jeden Egzaminator z kl.IV i jeden Egzaminator z kl.VI. Podczas zabawy swoją wiedzę sprawdzali kolejno wszyscy uczniowie. Oczekując natomiast na spotkanie z Egzaminatorami rozwiązywali Oni różnorodne łamigłówki, w których należało wykazać się oczywiście...znajomością tabliczki mnożenia.
        Większość z nich zdała egzamin pozytywnie i otrzymała Certyfikat "Eksperta Tabliczki Mnożenia". Do zabawy włączyła się również Pani Dyrektor wraz z Nauczycielami.

- galeria zdjęćDzień Chłopaka

        30.09.2016r. w poszczególnych klasach obchodzony był Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowały kolegom różne niespodzianki, m.in.: laurki, wierszyki i słodkie upominki. Chłopcy byli zaskoczeni i bardzo szczęśliwi.

- galeria zdjęćWycieczka klasy II - Kraków

        To był bardzo interesujący dzień! 28 września klasa II uczestniczyła w wycieczce do Krakowa.
        O godz. 9:00 w Teatrze Groteska dzieci zapoznały się ze spektaklem pt. "Baśń o dobrym Kopciuszku i złych siostrach". Była to historia niezwykłej odmiany losu Kopciuszka gnębionego przez złą macochę i przyrodnie siostry. Piosenki, kolorowe kostiumy i piękne lalki podnosiły atrakcyjność spektaklu. Tytułową bohaterkę spotyka nagroda za jej pracowitość, cierpliwość i życzliwość dla świata.
        Następnie uczniowie pojechali do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zwiedzali eksponaty, które mogli zobaczyć z bliska i poznać ich historię przekazaną w bardzo ciekawy i atrakcyjny sposób przez przewodnika. Były to m.in. samoloty, helikoptery, silniki czy elementy ubioru pilota. Dużą frajdą było również to, że każdy miał możliwość poczuć się pasażerem, czy pilotem wchodząc na pokład np. samolotu rządowego Jak-40.
        Do szkoły dzieci wróciły pełne wrażeń i bogatsze w nowe doświadczenia.

- galeria zdjęćWycieczka kl.III do młyna gospodarczego

        W dniu 27 września 2016r., w związku z realizacją cyklu "od ziarenka do bochenka", klasa III była na wycieczce dydaktycznej w młynie gospodarczym. Jest to czynny drewniany młyn wodny z połowy XIX wieku. Mili właściciele pokazali wnętrze młyna i uruchomili go! Dzieci mogły również zobaczyć dawne sprzęty gospodarstwa domowego. Dzięki tej wycieczce uczniowie wiele się nauczyli i przekonali się, że praca w młynie nie była łatwa.
        Bardzo dziękujemy Państwu Bernadecie i Ryszardowi Pilchom za oprowadzenie i słodki poczęstunek - uczniowie kl.III wraz z wychowawczynią.

- galeria zdjęć"Cegiełka do cegiełki, nasz kościół stawał się wielki"

        Dnia 25.09.2016r. zostały ogłoszone wyniki międzyszkolnego konkursu "Cegiełka do cegiełki i nasz kościół stawał się wielki" zorganizowanego z okazji 50-lecia konsekracji kościoła parafialnego w Niegowici. Miło nam poinformować, iż nasi uczniowie z klasy VI: Karolina Sala oraz Jakub Rozum wywalczyli główną nagrodę w kategorii "prezentacje multimedialne". GRATULUJEMY!
        Zapraszamy do obejrzenia ich FILMU.

- galeria zdjęćDzień Otwartych Koszar - XVI Batalion Powietrznodesantowy w Krakowie

        Dnia 23.09.2016r. uczniowie naszej szkoły kolejny raz odwiedzili jednostkę wojskową XVI Batalionu Powietrznodesantowego, gdzie uczestniczyli w Dniu Otwartych Koszar. Po wysłuchaniu powitania, dzieci obejrzały piękny pokaz defilady w wykonaniu wojskowej orkiestry dętej. Następnie nasza grupa została oprowadzona po jednostce. Dane nam było z bliska obejrzeć różnorodny sprzęt, postrzelać z karabinu, poddać się musztrze, zasiąść za sterami wojskowego samolotu, zobaczyć symulatory skoków spadochronowych, a nawet przymierzyć spadochrony! Uczniowie już zapowiedzieli swoją rewizytę, dlatego z niecierpliwością czekamy na kolejny dzień otwarty!

- galeria zdjęćCentrum Aktywnego Wypoczynku w Borku - wycieczka kl.III

        15. września 2016r. klasa III była w Centrum Aktywnego Wypoczynku w Borku. Uczniowie wzięli udział w programie edukacyjnym "Wielka wyprawa solnym szlakiem", który łączył zabawę i ruch na powietrzu z elementami edukacyjnymi. Wiele zadań czekało uczestników tej wyjątkowej wyprawy. Dzieci odbyły niepowtarzalną podróż solnym szlakiem, którym w średniowieczu podążali kupcy transportując sól zwaną wówczas białym złotem. Poznali fascynującą historię i przeżyli pełną przygód wyprawę w poszukiwaniu zaginionych skarbów. Odkryli tajemnicę dawnych rzemiosł, przekonując się, że praca rzemieślników nie należała do łatwych. Znaleźli właściwą drogę w labiryncie podziemnych korytarzy, rozwikłali zagadkę Zbója Szyca, jeździli na linie. Uczniowie przekonali się również ile znaczy współdziałanie podczas zabawy. Na zakończenie wszyscy otrzymali nagrodę - rodzinną tematyczną grę planszową.

- galeria zdjęćMiędzynarodowy Dzień Kropki w kl. III

        Niby kropka, a tyle znaczy... Na początku była kropka. Przynajmniej na początku historii o tym, że w każdym dziecku, w każdym uczniu tkwią wielkie talenty i tylko trzeba odpowiednio ich zachęcić, wzmocnić, aby one rozkwitły.
        15 września klasa III obchodziła Dzień Kropki. Świętowanie rozpoczęła od wspólnego obejrzenia filmu o Vashti, której historia była inspiracją do powstania Dnia Kropki. Wszyscy uczniowie oglądali go z zaciekawieniem. Potem rozmawiali na temat swoich talentów. Każdy uczeń jest inny i każdy ma talent... do malowania, do śpiewania, do rysowania. Najważniejsze to, by go w sobie odnaleźć. Uczniom spodobała się także piosenka "Kropka" i inspirujące słowa:
"Vashti pokazała, że prób nam potrzeba,
bo odkryć zdolności inaczej się nie da.
Kropki kolorowe wędrują po świecie.
Talenty wskazują, o których nie wiecie."
Piosenkę można znaleźć -> TUTAJ
        22 września, podczas zajęć komputerowych, uczniowie stworzyli rysunki z wykorzystaniem "kropek". Efekty ich pracy można podziwiać w galerii.

- galeria zdjęćZajęcia plastyczne - kl."0" (Pierzchów)

        16.09.16r.

- galeria zdjęćMiędzynarodowy Dzień Kropki w kl. I

        W dniu 15.09.2016 uczniowie klasy I świętowali Międzynarodowy Dzień Kropki. Aby podkreślić to wydarzenie dzieci przyszły do szkoły w ubraniu w kropki, następnie obejrzały film o historii Vashti i wykonały kropkowe prace plastyczne. Radość tworzenia była wielka. Pierwszaki w ten sposób odkrywały w sobie talent i odwagę.
        A oto fragment książki "The Dot":
"Vashti jest małą nieśmiałą dziewczynką, która nie wierzy w swoje możliwości. Na lekcji plastyki nie miała pomysłu jak wyrazić siebie za pomocą znaczka. Uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vasti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki "Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie". Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i zachwyciła się. Poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Była szczęśliwa, że jej kropka się spodobała, wisi w takim ważnym miejscu i wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami, i zaczęła swoją przygodę z malowaniem kropek.
Malowanie pochłonęło ją całkowicie, mieszała farby ze sobą, odkrywała nowe kolory, namalowała dziesiątki mniejszych, większych kropek. Wszyscy mogli podziwiać kropkowe obrazy Vashti na szkolnej wystawie, a dziewczynka z dumą przechadzała się korytarzem. Nagle zauważyła małego chłopca, który z zachwytem podziwiał kolorowe kropki na obrazach. Powiedział zasmucony, że Vashti tak pięknie maluje, a on nie potrafi narysować nawet prostej kreski. Vashti długo się nie zastanawiała, podała chłopcu kartkę i poprosiła by coś szybko narysował. Narysował to, co potrafił - zygzak. Vashti popatrzyła na obrazek z takim samym zachwytem, z jakim nauczycielka popatrzyła na jej pierwszą kropkę i poprosiła, by chłopiec podpisał swoje dzieło. Tak kończy się opowieść o dziewczynce, która dzięki mądrej nauczycielce uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i odwagę."


- galeria zdjęć"BohaterON" - ogólnopolska akcja edukacyjna

        Powstanie Warszawskie to bardzo ważne wydarzenie na kartach naszej historii. Podczas obrony Warszawy zginęło wiele ludzi, w tym dzieci. Niestety, w kolejnych pokoleniach zaciera się pamięć o tym wydarzeniu, równocześnie odchodzą od nas kolejni Powstańcy. "BohaterON" to projekt mający na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego.
        Fundacja Sensoria z Wrocławia postawnowiła upamiętnić i uhonorować uczestników Powstania Warszawskiego oraz zadbać o edukację historyczną społeczeństwa. Zorganizowała ona ogólnopolską akcję "Kartka dla Powstańca", w której wzięli udział nasi uczniowie z kl. IV oraz VI.
        12.09.2016r. na godzinie wychowawczej uczniowie poznali najważniejsze informacje historyczne dotyczące powstania, zapoznali się z sylwetkami Powstańców oraz obejrzeli wzruszającą prezentację o walkach dzieci podczas powstania. Po tym wstępie każdy uczeń napisał klika słów podziękowania do Powstańca. Słowa te płynęły prosto z serca. Nasze kartki prześlemy do Fundacji Sensoria. Mamy nadzieję na nawiązanie kontaktu listownego z Powstańcami, a kto wie... może i osobistego spotkania podczas wycieczki do Warszawy.

- galeria zdjęćUroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017

        01.09.2016r.

- galeria zdjęćStypendium Szkolne 2016/2017

        Szcegółowe informacje dotyczące Stypendium Szkolnego zostały zamieszczone na stronie Gminy Gdów -> INFORMACJA
ROK SZKOLNY 2015/2016
ROK SZKOLNY 2014/2015
ROK SZKOLNY 2013/2014
ROK SZKOLNY 2012/2013
ROK SZKOLNY 2011/2012
ROK SZKOLNY 2010/2011
ROK SZKOLNY 2009/2010
ROK SZKOLNY 2008/2009
ROK SZKOLNY 2007/2008
ROK SZKOLNY 2006/2007